Na koho se asi usmálo štěstí?

Na koho se asi usmálo štěstí? | zdroj: thevintagenews.com


Toužíte po děťátku? V roce 1911 jste ho mohli vyhrát v tombole

TÉMATA: děti | sirotci | francie | 20. století

user-avatar

Simona Knotková

16. 10. 2018 | 18:17

Loterie de Bébés, nebo také česky Loterie dětí, byla událost, která se v roce 1911 uskutečnila v Paříži. Jak už název napovídá, šťastní jedinci v ní mohli vyhrát dítě...

Podobná praktika nám dnes musí připadat přinejmenším bizarní. Vždyť se tu v rámci zábavy hrálo o lidský život. Abychom ale pochopili tehdejší mentalitu lidí, musíme se vrátit právě do jejich doby.

Ještě na začátku 20. století si společnost se sirotky nevěděla rady. Lidé umírali daleko častěji než dnes a opuštěné dítě bez rodičů nebylo ničím neobvyklým. V 17. a 18. století se sice začaly stavět první státem řízené sirotčince, ale pobyt v nich nebyl žádným medem. V té době ještě ani neexistovaly státní normy a nikdo nekontroloval, zda je o obyvatele takových ústavů dobře postaráno.

Pohled do newyorského nalezince.

Ty děti, pro které v sirotčinci nebylo místo nebo je rodiče opustili až v pozdějším věku, poté končily na ulici nebo v katastrofálních podmínkách ubytoven pro chudé. Namísto hraní a bezstarostného dětského života musely denně shánět potravu a za nuzný peníz otročily v továrnách. Zoufalá situace je mnohdy také doháněla k trestné činnosti. I přes to všechno umíraly hladem, nemocemi a zimou. A společnost se o ně nestarala, protože pro ni neměly žádný přínos.

S nápadem, jak v nelehké době pomoci opuštěným dětem, přišel nalezinec v Paříži. V roce 1911 uspořádal tombolu, kde si s trochou štěstí mohl dítě vylosovat pár, který o vlastního potomka velmi stál, ale z různých důvodů ho mít nemohl. Vybrané peníze navíc pomáhaly dál a byly rozděleny mezi několik charitativních organizací.

Fotografie z přeplněného chlapeckého sirotčince.

Ač tedy Loterie de Bébés vzbuzuje na dnešní poměry jisté pohoršení, v první dekádě 20. století tak vlastně bojovala za dobrou věc. A několika vyvoleným dětem zajistila lepší budoucnost, než je kdy pod střechou sirotčince nebo na ulici mohla čekat. Bezdětné dvojice zase získaly vysněnou ratolest.

V pozdějších letech se už naplno rozvinul systém adoptivní a pěstounské péče a podobných experimentálních metod nebylo nadále třeba.

user-avatar

Simona Knotková

16. 10. 2018 | 18:17

Zavří­t reklamu