válkaČeskoslovenskoobjevy

Toužíte najít pravé diamanty? Vydejte se do Arkansasu, je tam jediný diamantový důl na světě, kde můžete kopat

+ 12 fotek+ 13 fotek

V americkém městě Murfreesboro ve státě Arkansas mají raritu – jediný diamantový důl na světě, který je otevřený veřejnosti. Návštěvník tam zaplatí vstupné 7 dolarů, popadne nářadí a jde pátrat po vzácných kamenech. Od doby, kdy bylo diamantové naleziště objeveno, se v zemi našlo více než 75 tisíc diamantů. Ty arkansaské jsou navíc na trhu velmi ceněny a vynášejí více než jiné diamanty.

Ivanhoe 21. listopadu 2015

Státní park Diamantový kráter, jak se naleziště v Murfreesboro nazývá, je opravdovým rájem pro hledače pokladů. Každoročně se tu najde přes 600 diamantů nejrůznějších tvarů a barev. Výhodou je, že to, co v zemi najdete, si můžete ponechat a zpeněžit. Loni tu například Tara Clymer z Oklahomy našla 3.85 karátový diamant, který prodala za 20,000 dolarů.

Arkansaské diamanty

Arkansaské diamanty

Většina diamantů je však mrňavých, asi o velikosti hlavičky u sirky, tedy dost malých na to, aby se daly řezat a vkládat do šperků, ale občas někteří návštěvníci natrefí na diamanty s více než třemi až pěti karáty, které mají cenu několika tisíc dolarů. Arkansaské diamanty vynášejí asi desetkrát více na každý karát než srovnatelné kameny hlavně proto, že si sběratelé cení jejich amerického původu a unikátních vlastností. Mnohé z nich jsou hladké a kulaté jak kapka skla a patří mezi nejtvrdší na světě. Vyskytují se ve třech základních barvách – bílé, žluté a hnědé.

Státní park Diamantový kráter v Murfreesboro

Státní park Diamantový kráter v Murfreesboro

Vznik a objev diamantového kráteru

Unikátní diamantový kráter v Murfreesboro vznikl již před třemi miliardami let. Zhruba sto kilometrů pod povrchem země se vlivem vysokých teplot a tlaků krystalizovaly diamanty z uhlíku, které na povrch země vyneslo stoupající magma, jež následně explodovalo a vytvořilo 80 akrů velký kráter, naplněný mnoha fragmenty hornin, obsahujících diamanty.

Poprvé na ně narazil v roce 1906 farmář John Huddlestone, jehož prasečí farma se nacházela přímo na pozemku s diamanty. Hned jak se o tom roznesla zpráva, propukla v kraji diamantová horečka. Tisíce lidí se hrnuly k farmě, ale Huddlestone je na svůj pozemek odmítl vpustit. Sám ale o těžbu diamantů neměl zájem, a tak půdu prodal soukromým investorům. Ovšem veškeré pokusy o komerční využití dolu ztroskotaly, neboť je zmařila konkurence. Neuspěl ani výrobce automobilů Henry Ford. V roce 1972 pozemek nakonec odkoupil stát Arkansas a zřídil na něm státní park, který otevřel veřejnosti.

Státní park Diamantový kráter v Murfreesboro

Státní park Diamantový kráter v Murfreesboro

Bill Clinton chtěl diamantový důl zavřít

V polovině 80. let se ovšem o diamantový důl začal zajímat tehdejší guvernér Arkansasu a pozdější americký prezident Bill Clinton, který v oblasti nařídil provést řádný letecký průzkum a uskutečnit zkušební vrty, aby se zjistila rentabilita případné těžby. Poté, co se zpracovalo osm tisíc tun kamene, se ukázalo, že výskyt diamantů je příliš řídký na to, aby se na tom dalo vydělávat, a tak se diamantový důl dál ponechal otevřený veřejnosti. Stal se oblíbenou atrakcí pro turisty, kteří zde zkoušejí své štěstí. Někteří si s sebou nosí i speciální síto, kterým prosévají diamanty.

Hledači diamantů

Hledači diamantů

Zatím největším diamantem, který se ve státním parku od jeho otevření našel, byl 16karátový kámen pojmenovaný Amarillo Starlight. To je ale nic proti diamantu přezdívanému Strýček Sam, který tu vytáhli ze země už v roce 1924. Se svými 40 karáty je dodnes největším diamantem nalezeným v USA a mnozí hledači doufají, že zdaleka ne posledním.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu