Zlaté rybky dorůstají velikosti, která vás možná překvapí.

Zlaté rybky dorůstají velikosti, která vás možná překvapí. | zdroj: earthables.com


Toužíte mít doma zlatou rybku? Dobře si to rozmyslete, může vám z ní vyrůst pěkné monstrum

TÉMATA: ryby | zvířata |

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 11. 2016 | 08:00

Karas stříbřitý neboli Carassius auratus je oblíbená zlatá rybka, která se chová v akváriích nebo okrasných jezírcích. Málokdo však ví, že tvoreček, kterého koupíte ve Zverimexu za pár korun, je pouze mládě. Dospělec je mnohem větší.

Zajímavé je, že podle studie Murdochovy univerzity je karas stříbřitý v současnosti nejinvazivnější vodní živočišný druh. Zejména druh určený pro chov v jezírcích dorůstá váhy v dospělosti až 1,5 kg. Stává se neúměrnou zátěží pro každý biotop, kde je vysazen. Ryba původem z jihovýchodní Asie byla jedním z prvních druhů, který se podařilo domestifikovat prakticky po celém světě. 

Největší problémy způsobují jedinci, které jejich majitelé nakonec vylejí někam do jezera, protože se jich chtějí zbavit. Tyto ryby se rychle množí a stávají se dominantním druhem v lokalitě. Mnoho rybek je prostě spláchnuto do záchodu, ale i tyto ryby se dostávají nakonec do říčního systému. 

Jakmile se ryby usadí v řece, je mimořádně těžké se jich zbavit. Vědci proto radí, pokud se chcete rybek zbavit, nevylévejte je do řeky ani do záchodu, ale odneste je do nejbližšího obchodu s drobným zvířectvem.

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 11. 2016 | 08:00

Zavří­t reklamu