Výbuch EMP bomby vyřadí technologie a oslepí nepřítele | zdroj: internet


Totální blackout a návrat do středověku? Nové zbraně to umějí. Výsledkem je chaos a zhroucení společnosti

Vypadnou všechny počítače, všechno se zastaví a společnost zkolabuje. Že je to jen sci-fi? Kdepak, už dnes existují zbraně, které dokáží přesně tohle způsobit. Dokonce už byly použity.

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 09. 2014 | 07:06

Výjev jako z akčního filmu. Počítače nejedou, všude je zmatek, ze vzduchu padají letadla, jaderné elektrárny se musí okamžitě odstavit, doprava kolabuje. Kolabuje vlastně všechno. Nejde o náhodu, ale o důsledky cíleného útoku. Jediným úderem zcela ochromit a oslepit nepřítele, to je sen všech stratégů. Zbraň EMP je přesně to, co jim to umožňuje.

EMP může mít podobu bomby, střely nebo balistické rakety

Vyvíjejí ji Američané i Rusové, mají ji zřejmě i Číňané, možná ji prodali i do Severní Koreje. EMP, tedy elektromagnetická pulzní zbraň není žádné sci-fi, je to zbraň, která se již používá.  Rusové její výzkum zahájili už v šedesátých letech minulého století.  EMP je v podstatě bomba nebo střela, která svým výbuchem vyvolá silný výboj elektromagnetické energie. Všechny stroje a zařízení, které používají polovodiče, takový zásah vyřadí z provozu. A polovodiče se dnes používají prakticky všude.

Takto EMP zbraň funguje, vybuchne ve velké výšce a zasáhne rozsáhlou oblast na zemi

Právě to dělalo největší starosti stratégům. Jak může letadlo shodit takovou bombu, a přitom neohrozit samo sebe? A právě tady vítězí Rusové, protože starší typy některých vojenských letadel používají primitivní elektronky a o vyspělých technologiích a palubních počítačích se u nich rozhodně nedá mluvit. Právě taková letadla by v případě elektromagentické války byla nejodolnější.

Účinky bomby se testují na silmulacích

Američané v roce 2012 otestovali střelu CHAMP v poušti v Utahu. Výsledky byly podle všeho impozantní. Podařilo se jediným výbuchem zcela ochromit cvičné datové centrum. USA ale tuto zbraň již zřejmě použily ve válce v Iráku, která jim sloužila jako testovací platforma pro nejnovější zbraně. Zbraň mají i Rusové, Číňané a spekuluje se i o dalších zemích, jako je Severní Korea. Vzhledem k tomu, že proti EMP neexistuje doposud žádná obrana, stratégy děsí nejvíce představa, že se dostane do rukou teroristů nebo islámských radikálů.

Československo vyvíjelo střelu EMP na bázi raketometu RPG

Zbraň EMP dokonce vyvíjelo i Československo. Ve Vojenském výzkumném ústavu ve Vyškově pracovali vojenští odborníci na modifikované protitankové střele, známé RPG, která by svým pulsem mohla vyřadit z boje celé dělostřelecké baterie. O výsledcích tohoto projektu však není nic známo.

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 09. 2014 | 07:06

Zavří­t reklamu