válkaČeskoslovenskoobjevy

Torpédoborec HMS Porcupine rozřezali a udělali z něj dvě lodě

Torpédoborec HMS Porcupine rozřezali a udělali z něj dvě lodě
Zdroj: amusingplanet.com

HMS Porcupine byl torpédoborec třídy P královského námořnictva, který byl spuštěn na vodu v červnu roku 1941. Do aktivní služby se dostal o rok později a jeho osud byl dramatický.

Tomáš Chalupa 4. června 2020

9. prosince roku 1942 vyplul Porcupine jako eskorta opravárenské lodi HMS Maidstone z Gibraltaru do Alžíra. Krátká a nenáročná plavba Středozemním mořem se změnila až u přístavu Oran. Tam čekala německá ponorka U-602 na svou kořist, a když spatřila dvě pomalu plující plavidla, odpálila čtyři torpéda. Ta míříla na větší Maidstone, ale místo toho zasáhlo jedno z nich Porcupine. Ten byl zasažen velmi vážně a téměř se rozpadl na dvě poloviny. Sedm námořníků bylo při zásahu torpédem zabito, mnoho dalších zraněno. Porcupine byl v kritickém stavu, ale stále se zázračně držel na hladině.

Zázrak ale podle kapitána nemohl trvat dlouho, takže byla nařízena evakuace. Všechny námořníky zachránil torpédoborec Vanoc, zatímco další loď vzala Porcupine opatrně do vleku a dotáhla jej až do alžírského přístavu Arzew. O několik měsíců později pak byl Porcupine odtažen do Oranu.

Tam byl rozřezán na dvě poloviny a zbaven veškeré výzbroje. Poté byly obě poloviny, které mohly plout, odtaženy do britského přístavu Pourtsmouth. Obě poloviny dostaly svá bojová jména a byly ve stavu britského námořnictva jako samostatné lodi HMS Pork a HMS Pine. Byly označovány jako plovoucí sklady a společně dokonce tvořily pobřežní základnu. Dva roky po válce z nich pak udělaly pobřežní tažná plavidla.

Podobný osud potkal ještě jednu loď. Při invazi do Normandie najela na minu nákladní loď Harpagus, která se také rozpadla na dvě poloviny. Zatímco záď klesla ke dnu, příď se držela na hladině. Byla odtažena do britského přístavu, kde dostala nové jméno HMS Halfpagus (slovní hříčka odkazující na to, že lodi byla jen půlka). Takto existoval ale jen krátkou dobu, než dostal novou příď a vyplul na vodu už jako HMS Treworlas.

Další články

Zavří­t reklamu