válkaČeskoslovenskoobjevy

TOP 10 nejlepších filmů o hmyzu. Zařadí se mezi ně i Švankmajerův Hmyz?

Jednou z častých fobií je chorobný strach z hmyzu. Podle jedné studie trpí šest procent všech obyvatel USA entomofobií. Některé jen pouhý pohled na tyto lezoucí či létající mršky zamrazí, a což teprve, když narostou do obřích rozměrů nebo se začnou nekontrolovatelně množit! Hollywood využil jejich hrůzyplného potenciálu a od 40. let, kdy se žánr hororu dostal na stříbrné plátno, se filmy o hmyzu staly jednou z komodit filmového průmyslu. Tento zlatý fond letos obohatí i česká filmografie o surrealistickou komedii Hmyz, k jejímuž natočení režiséra Jana Švankmajera inspirovala neméně známá divadelní hra bratří Čapků Ze života hmyzu.

Yvonne Pokorná 17. února 2018

Tady je deset nejsledovanějších a nejoblíbenějších filmů s hmyzí tématikou.

10. Them (1954)

Nukleární zkoušky prováděné v poušti severozápadní části Ameriky mají za následek zmutování mravenců, z nichž se stávají gigantické obludy. Hororový dav lezoucích a drápajících se mutantů z jejich obrovských katakomb může zastavit pouze specializovaný tým vědeckých profesionálů s pomocí zkušené a plně vyzbrojené vojenské armády.

9. Pavoučí teror (2002)

Pavoučkům se podaří utéct a za výživné chemické stravy začínají řádně růst, až dosáhnou velikosti jelena (ti nejmenší). Městečko začíná být terorizováno pavoučí invazí a mrvých přibývá.

8. Deadly Mantis (1957)

Roztátí arktického ledovce uvolní zmrzlou pravěkou obří kudlanku, která začne požírat obyvatele a postupně se přesouvá do teplejších oblastí směrem k Washingtonu a New Yorku. Paleontologové spolupracují s vojáky, aby kudlanku zničili.

7. Klíšťata (1993)

Na počátku se šest poněkud nevyrovnaných teenagerů vedených dvěma dospělými vydá do lesa poblíž Los Angeles. Nikdo z nich ovšem netuší, jak drastickou léčbou budou muset projít a že ne všichni ji přežijí. V lese jsou totiž ukryta políčka marihuany, která byla hnojena hnojivem obsahujícím steroidy. Následky jsou děsivé. Tisíce přemnožených klíšťat se promění v hrůzostrašné bestie velikosti mužské pěsti, kterým navíc nechybí jistá dávka inteligence. A touží po krvi…

6. Black Scorpion (1957)

Zemětřesení v Mexiku způsobí sopečnou erupci. Geolog Hank Scott a jeho společník Artur Ramos jsou vysláni do této oblasti za účelem výzkumu. Na místě sopečného výbuchu se nestačí divit. Mrtvá těla, zničená auta, domy a také jedno velké tajemství. V podzemní jeskyni najdou doupě obřích škorpionů! Společně s majitelkou dobytčí farmy, vědcem Dr. Valazcem a armádou mexických vojáků se pokouší krvelačné bestie zastavit.

https://www.youtube.com/watch?v=5Sr0Y3mUZpM

5. Hvězdná pěchota (1997)

Hvězdná pěchota je nasazena do boje na domovské planetě Brouků. Původně plánovaný překvapivý noční útok se rychle mění v krvavý masakr. Desetitisíce vojáků při něm hynou strašlivou smrtí v kusadlech krvelačných potvor. Brouci jsou daleko chytřejší, než lidé čekali, a také jejich sebevražedné bojové nasazení je zaskočilo. Vyhrát tuhle válku nebude vůbec snadné. A rozhodně ji nepřežijí všichni…

4. Život brouka (1998)

Animovaná komedie se odehrává v miniaturním světě pracovitých a veselých mravenců, kteří jsou každý rok sužováni nájezdem žravých kobylek. Hlavním hrdinou příběhu je Flik, šikovný mladík a zneuznaný vynálezce, jehož dobré nápady a záměry se s osudovou neodvratností vždy zvrhávají v katastrofu. Tentokrát se Flikovi dokonce podařilo zničit zásobu jídla připravenou pro kobylky. A tak, zatímco se celé mraveniště znovu pouští do obstarávání potravy pro bandu desperáta Hoppera, Flik je vyslán radou starších, aby realizoval svůj smělý plán. Chce ve městě najmout velké brouky, kteří by mraveniště před kobylkami ochránili.

3. Slimák (2006)

Uprostřed noci dopadá z vesmíru na zem neznámý organismus, kterému se shodou náhod podaří infiltrovat do těla jednoho z obyvatel malého městečka Wheelsy. Jinak klidná oblast uprostřed ničeho se rázem mění v kruté bojiště s neznámým tvorem, který mění okolní lid v masožravé bestie.

2. Arachnophobie (1990)

Ve venezuelské džungli objeví výprava entomologů nový druh jedovatého pavouka. Když fotograf výpravy jednoho fotografuje, zdánlivě mrtvé zvíře na něj zaútočí. Fotograf se lekne a instinktivně jej zašlápne. To však vidí z křovin další pavouk. Když se výprava chystá k odletu, vleze do batohu jednoho z nich a je zavlečen do tábora vědců. Tam pronikne do stanu a fotografa usmrtí. V zinkové rakvi se potom pavouk dostane až do kalifornského městečka Caimany, spáří se s druhem místního pavouka a z tohoto spojení se po čase rodí celá armáda smrtonosného hybridního potomstva.

1. The Fly (1986)

Seth Brundle je mladý ambiciózní vědec, který se zabývá teleportováním lidí na dálku prostřednictvím takzvaných telepodů. Jako správný vědec zkouší své objevy sám na sobě. Vše jde dobře až do okamžiku, kdy jeho pozornosti unikne jen jediná maličkost: do telepodu se společně s ním dostane moucha a při procesu teleportování dojde ke smíchání DNA obou účastníků pokusu. A tak začíná pomalý proces Sethovy proměny v mouchu. Seth hledá usilovně protilék…

Související články

Další články

Zavří­t reklamu