válkaČeskoslovenskoobjevy

Tomu se říká terno! Tyhle celebrity vyhrály Oscara hned po svém filmovém debutu

Tomu se říká terno! Tyhle celebrity vyhrály Oscara hned po svém filmovém debutu
Zdroj: archiv ExtraStory
+ 7 fotek+ 8 fotek

Filmové ceny většinou sbírají ostřílení herci a herečky zvučných jmen. Svět však miluje překvapení, a tak se občas stane, že si pro zlatou sošku přijde dosud neznámá a neokoukaná tvář. Někdo, kdo se poprvé postavil před kameru a hned svým výkonem oslnil diváky i filmové kritiky. Tady je několik herců a hereček, jimž se to podařilo.

blondie 11. ledna 2015

Nejlepší herecký výkon

Julie Andrews: Mary Poppinsová (1964)

Julie Andrews: Mary Poppinsová

Julie Andrews: Mary Poppinsová

Britská muzikálová herečka Julie Andrews si původně dělala naděje, že dostane roli Elizabeth Doolitlové v chystaném filmovém muzikálu My Fair Lady, s níž několik sezón excelovala na Brodwayi. Společnost Warner Brothers ovšem nehodlala riskovat a ve filmu nezkušenou a filmovým fanouškům neznámou Julii odmítla a nahradila ji populární Audrey Hepburnovou. Konkurenční Studio Walta Disneyho však Julii Andrews nabídlo roli v rodinném muzikálu Mary Poppinsová. Oba úspěšné snímky se v roce 1964 utkaly v oscarovém klání, a ačkoliv muzikál My Fair Lady získal 8 Oscarů včetně nejlepšího filmu, tak v kategorii nejlepší herečka triumfovala debutující Julie, která se stala nejslavnější filmovou chůvou všech dob. Při přebírání ceny ironicky poděkovala producentu Jacku Warnerovi z Warner Brothers, že jí dopomohl k vítězství.

Barbra Streisandová: Funny Girl (1968)

Barbra Streisandová: Funny Girl

Barbra Streisandová: Funny Girl

Ačkoliv životopisný muzikál o revuální hvězdě Fanny Brice byl dostatečně dobrý na to, aby byl přenesen i na filmové plátno, režisér William Wyler zpočátku váhal, zda do toho jít. Když ale spatřil Barbru Streisandovou poprvé na jevišti, měl jasno. „Rozhodl jsem se, až když jsem uviděl Barbru,“ přiznal se. „Hodně moje rozhodnutí ovlivnila. Bez ní bych ten snímek nenatočil.“ A udělal dobře. Nosatá herečka ohromila svým výkonem kritiky i filmové diváky a získala nejen Oscara, ale i Donatellova Davida. První slova, která při přebírání ceny pronesla, byla ta stejná, která řekla na začátku filmu: „Ahoj, nádhera!“

Nejlepší vedlejší herecký výkon

Haing S. Ngor: Vražedná pole (1984)

Haing S. Ngor: Vražedná pole (1984)

Haing S. Ngor: Vražedná pole (1984)

Haing S. Ngor byl původní profesí lékař a pocházel z Kambodže. Po invazi vietnamských vojsk v roce 1979 uprchl za hranice do Thajska a o rok později emigroval do Spojených států. V roce 1984 ztvárnil jako neherec roli kambodžského průvodce a tlumočníka Dita Prana v Joffého filmu Vražedná pole. Film zobrazuje krutosti polpotovského režimu páchané na kambodžském lidu, které v reálném životě zažil i sám Haing S. Ngor. Byl spolu se svou ženou uvězněn v koncentračním táboře, a ačkoliv byl gynekolog, nebylo mu umožněno pomoct své vlastní ženě při porodu, při kterém nakonec zemřela. Za svůj brilantní herecký výkon byl oceněn mnoha filmovými cenami. Po Haroldu Russellovi (1947) se stal teprve druhým nehercem, který sošku Oscara v herecké kategorii získal, a navíc prvním Asijcem, jemuž se něco takového podařilo. Bohužel však byl v roce 1996 přepaden před svým domem v Los Angeles a zastřelen třemi Číňany. Spekulovalo se, že vraždu zosnovali Rudí Khmérové.

Jennifer Hudson: Dreamgirls (2006)

Anika Noni Rose, Beyoncé Knowles a Jennifer Hudson v muzikálu Drreamgirls (2006)

Anika Noni Rose, Beyoncé Knowles a Jennifer Hudson v muzikálu Drreamgirls (2006)

Nejprve snila o tom vyhrát v roce 2004 třetí řadu americké pěvecké soutěže American Idol. Navzdory tomu, že byla považována za horkou favoritku na vítězství, skončila Jennifer Hudson až sedmá. Na rozdíl od mnoha jiných účastníků soutěže však v cestě za slávou úspěšně pokračovala dál. Za rok uspěla v castingu na obsazení dívčího pěveckého tria v muzikálu Dreamgirls. Ten trval úmorných šest měsíců a vybíralo se v něm ze 780 adeptek. Jennifer dostala roli talentované zpěvačky Effie White a svým neuvěřitelným výkonem zastínila ve filmu i krasavici Beyoncé Knowles a k tomu ještě vyhrála Oscara.

Anna Paquinová: Piano (1993)

Anna Paquinová: Piano (1993)

Anna Paquinová: Piano (1993)

Při ceremoniálu v roce 1994 se divákům naskytla zajímavá podívaná. Na pódium si šla pro zlatou sošku teprve 11letá dívenka z Nového Zélandu. Třeštila nevěřícně oči, rozpačitě se chichotala, lapala po dechu a nebyla schopna ze sebe vydat slůvko. Anna Paquinová byla druhou nejmladší držitelkou Oscara po Tatum O´Nealové, která jej získala v roce 1973 za roli ve filmu Papírový měsíc. Na rozdíl od ní však Paquinová nepocházela z herecké rodiny. K roli ve filmu Piano se přichomýtla takříkajíc náhodou, když z čiré nudy doprovázela na casting svoji starší sestru. Všimla si jí však režisérka Jane Campionová a požádala ji, ať taky něco předvede. Zbytek už je filmová historie.

Další články

Zavří­t reklamu