Mnich se vaří v kotli s olejem. | zdroj: YouTube


Tomu neuvěříte: thajský mnich se vaří v kotli s olejem!

TÉMATA: magie | zázraky

user-avatar

Tyrion

13. 03. 2015 | 08:00

Mnich z provincie Nong Bua Lamphu v Thajsku způsobil na Internetu hotovou senzaci. Video, které se nedávno na Youtube stalo virálem, jej ukazuje sedícího v nádobě s olejem, pod níž zuřivě šlehají plameny. Mnicha to ovšem nerozrušuje a s vlažnou tváří dál v klidu medituje a modlí se.

Své neobyčejné schopnosti předvedl během náboženského obřadu, kdy k němu přicházeli lidé, aby se dotkl svýma rukama věcí, které mu podávali. Thajci věří, že dotyk mnicha učiní tyto předměty magickými. Jejich víru posilují nadpřirozené mnichovy schopnosti, které demonstruje svým sezením ve vařící olejové lázni. Jenže nejde jen o nějaký chytrý kouzelnický trik?

O zázracích a nadpřirozených schopnostech některých svatých mužů historie se píše v řadě svatých písem, ovšem v dnešní době bývají podobné zázračné kousky okamžitě podrobeny kritickému vědeckému zkoumání. A tak není divu, že s komentářem ihned přispěchal profesor Jessada Denduangboripan z univerzity v Chulalongkorn a suchými vědeckými fakty rozprášil celou iluzi. V prvé řadě upozornil na to, že chybí jakýkoli důkaz o tom, že olej během představení opravdu vřel. „Jediný způsob, jak to lze dokázat, je změřit teplotu oleje,“ upozornil. Podle něj olej nevypadá, že by se vařil a také nádoba, v níž mnich seděl, se zdá být poněkud zvláštní. „Pánev má možná dvě izolační vrstvy ochraňující před žárem,“  podotkl.

Vědec tvrdí, že existuje řada způsobů, jak tento druh iluze vytvořit. Ostatně to sám ukázal před třemi lety v názorném videu, kde předvádí trik, při němž se bez poranění dotýká vařícího oleje. „Trik je v tom, že se nalije voda do nádoby před tím, než se do ní přidá olej. Voda tak absorbuje všechno teplo a olej se nikdy vařit nebude,“ suše vysvětlil.

Ať už mnich blafoval, anebo se opravdu dokázal vnitřní silou vzepřít fyzikálním zákonům, jisté je, že posadit se do mísy nad ohniště chce notnou dávku chladnokrevného klidu a odvahy.

témata

user-avatar

Tyrion

13. 03. 2015 | 08:00

Zavří­t reklamu