válkaČeskoslovenskoobjevy

Tommyho Prince považovali Němci za ďábla, zabíjel je, kdekoliv na ně narazil

Tommyho Prince považovali Němci za ďábla, zabíjel je, kdekoliv na ně narazil
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 7 fotek+ 8 fotek

First Special Service Force byla smíšená americko-kanadská jednotka určená ke speciálním operacím za druhé světové války. Němci jí přezdívali Ďábelská brigáda. A v jejích řadách sídlil i samotný ďábel – Tommy Prince.

Tomáš Chalupa 13. května 2019

Tommy Prince byl kanadský indián z kmene Ojibway. Narodil se v roce 1916 ve Winnipegu jako jedno ze šesti dětí. Jeho děd, náčelník, kdysi vítal bledé tváře a jako jeden z prvních přijal křesťanství a s ním i jméno Král William. Malému Tommymu se nechtělo být příliš ve škole. Místo toho pobíhal po venku, jeho energetická a dobrodružná povaha mu zkrátka nic jiného neumožňovala. Díky tomu horko těžko vychodil devítiletku a dál už se ve vzdělávacím systému nevyskytoval.

V dospělosti se živil jako lesník, ale to jeho neklidného ducha nemohlo uspokojit, a tak v roce 1939 narukoval do kanadské armády jako dobrovolník. Původně sloužil u ženistů, ale brzy zjistil, že takhle se do války nejspíš vůbec nedostane. Jeho jednotka sice byla odeslaná do Velké Británie, ale tam jen hlídala neustále sklady s vojenským materiálem. „Stále jsme jen posedávali a popíjeli čaj,“ vzpomínal na tu dobu Prince.

Přihlásil se proto k parašutistům a prošel výsadkářským výcvikem. Odtud pak už byla rychlá cesta k 1. kanadskému výsadkářskému praporu. Celá jednotka pak byla zařazena do nově vzniklé First Special Service Force. Následoval další speciální výcvik v americkém Fort Benningu. Po něm byl z Prince dokonalý stroj na zabíjení a boj za nepřátelskými liniemi. Přesně po tomhle Prince toužil.

První ostrá mise se odehrála na Aleutských ostrovech. Ty drželi Japonci jako svou nejvýchodnější výspu v severní části Pacifiku. Jenže když se od své tajné služby dozvěděli, že Američané ostrovy hodlají obsadit, raději svou posádku stáhli. Američané se tak vylodili doslova na pustém ostrově. Že to bylo pro Prince velké zklamání, asi netřeba dodávat.

Vylodění v Sicílii

Vylodění v Sicílii

Lepší to bylo při vylodění na Sicílii v létě roku 1943. Tady už se dostal do ostrého boje a konečně měl pocit, že se účastní války, a ne nějakého podivného cvičení. Tu pravou válku ale zažil až při bojích o Gustavovu linii. Všude palba, výbuchy dělostřeleckých a minometných granátů, kulomety i letadla. Navíc Prince se hlásil dobrovolně do jakékoliv myslitelné mise. Nic pro něj nebylo nebezpečné. Tady se projevil v plné síle jeho indiánský naturel. Nenápadně jako duch pronikal do nepřátelských postavení, kde zabíjel v tichosti německé vojáky nebo je bral jako zajatce. Němci se po čase začali domnívat, že v lesích působí nějaký duch nebo ďábel, který napadá jejich hlídky.

Svou první válečnou medaili si ale vysloužil až po vylodění u Aniza. Dlouhá krvavá bitva v blátě proti německé přesile byla pro většinu mužů vyčerpávajícím peklem. Ne tak pro Prince. Na postavení jeho jednotky se snášela těžká dělostřelecká palba. Nikdo ale netušil, kde se nepřátelská děla nachází. Byl to úkol pro Prince, aby děla našel. Prince se převlékl do civilních šatů a začal se motat kolem nedaleké farmy. Předstíral, že je jen Ital, kterému okolní válka rozorává pole a ničí úrodu. Nenápadně pozoroval německé pozice a brzy zjistil, kde jsou umístěna těžká děla. Němci navíc projevili jistou míru solidarity, a když zjistili, že na farmě je člověk, přestali střílet z děl. Prince ale už věděl, co potřeboval. Nahlásil pozice děl a na ty se zaměřila spojenecká artilerie. Ochomýtat se nedaleko hlavních německých pozic chtělo odvahu a Princovi to vyneslo první medaili.

Tommy Prince (v prví řadě zcela vpravo)

Tommy Prince (v prví řadě zcela vpravo)

Prince byl také jedním z prvních spojeneckých vojáků, kteří dorazili do hlavního města Itálie Říma. Německá obrana se zhroutila, Němci se přesunuli daleko na sever a italská metropole byla volná.

Podobně to bylo ve Francii při vylodění na Riviéře. I tady Prince poslali, aby zjistil pozice německého dělostřelectva. Šel ještě s jedním vojákem a oba měli odstřelovačské pušky. Začali pálit na nic netušící Němce, kteří nedokázali zjistit, odkud přichází palba, a raději své pozice opustili. Za tuto misi dostal Stříbrnou hvězdu.

Po válce byl ještě slavnostně vyznamenán v Buckinghamském paláci. Po válce se mu příliš nedařilo, civilní život ho nebavil, takže opětovně narukoval, aby mohl sloužit v Korejské válce. Odkroutil si dva turnusy. Po válce ale byl jen stínem kdysi hrdého bojovníka. Utápěl se v alkoholu a pronásledovaly ho noční můry. Zemřel v roce 1977 ve vojenské nemocnici. Na jeho pohřbu se sešlo několik stovek lidí, aby vzdali poslední hold muži, který neznal strach.

Další články

Zavří­t reklamu