válkaČeskoslovenskoobjevy

Černý Rocky Balboa Tom Molineaux se z otroka stal hvězdou ringu

Černý Rocky Balboa Tom Molineaux se z otroka stal hvězdou ringu
Zdroj: Wikimedia Commons

Je to jako filmový příběh o otrokovi, který si svou svobodu vybojoval svými pěstmi. Jenže tenhle příběh je skutečný, takže je otázkou, jestli to není vhodný námět na celovečerní film.

Tomáš Chalupa 6. srpna 2021

O Molineauxově mládí se toho ví poměrně málo. Nejčastěji se uvádí, že se narodil ve Virginii někdy kolem roku 1784. Místní plantážník, kterému Tom patřil, rád poštvával své otroky proti sobě a pořádal různé improvizované boxerské mače a bitky, samozřejmě bez rukavic. V nich prokázal Tom své schopnosti a ukázal se být zdatným bojovníkem. Bitky na plantážích měly daleko k nějakému sportovnímu boxu, spíše připomínaly dnešní zápasy MMA, kde je vše dovoleno. Kdo prošel takovou školou, měl velmi dobrý základ pro uplatnění v ringu.

Molineaux vyhrál v jednom takovém zápase svému majiteli ohromnou sumu peněz, protože si proti němu vsadil nějaký bohatý majitel půdy. Šťastný plantážník dal Molineauxovi darem svobodu. Molineaux se poté přesunul do New York City, což bylo někdy kolem roku 1804. A i tam dělal to, co uměl nejlépe – boxoval. Opět se boxovalo bez rukavic, ale zápasy už měly pravidla a jednalo se o regulérní sport. Molineaux si v těchto zápasech vydobyl titul Mistr Ameriky. Poté zamířil za oceán do Anglie.

Tím se z něj stal mezinárodní šampion, protože do té doby nebylo zvykem, aby boxeři cestovali k zápasům na jiné kontinenty. Jenže Molineaux neměl v USA žádného rovnocenného soupeře, hledal nové výzvy a chtěl je najít právě v Anglii.

V Anglii se v boxu točily velké peníze, ale byl to pololegální svět, kde vše se odehrávalo na hraně nebo spíše za hranou zákona. Přesto právě v Anglii měl tento sport nejlépe propracovaná pravidla a Anglie je oprávněně považována za kolébku boxu. Molineaux měl v Anglii jediný cíl – vyzvat místního šampiona Johna Cribba.

Cribb byl považován za nejlepšího boxera Evropy a na jeho zápasy chodily desetitisíce lidí. Byl šíleně silný, trénoval tak, že bušil holými pěstmi do stromů. Molineaux se dal dohromady s jiným bývalým otrokem, který rovněž zakotvil v Anglii, aby zde boxoval – Billem Richmondem. Ten měl v boxu už velké jméno a byl jednou z prvních černošských sportovních celebrit. Richmond se stal Molineauxovým trenérem.

Ti dva vytvořili perfektní duo a Molineaux pod Richmondovými křídly začal porážet jednoho soupeře za druhým. Po jednom takovém zápase skončil jeho soupeř totálně zdecimovaný a jeho obličej byl rozmašírovaný na kaši. Tehdy napsal místní novinář Pierce Egan, že Molineaux byl už připraven postavit se legendárnímu Cribbovi.

A k dlouho očekávanému zápasu dvou velikánů skutečně došlo 18. prosince roku 1810. Zápasu předcházelo mnoho kontroverzí spojených s rasismem. Někteří lidé těžko snášeli představu, že by se anglickým šampionem mohl stát černoch odkudsi z amerických plantáží. V den zápasu pršelo. Přesto se na zápas přišlo podívat na 5000 lidí včetně prominentních novinářů. Dlouho před tím, než oba vstoupili do ringu, dav provolával vůči Molineauxovi rasistická hesla.

Boj začal a Moulineaux měl ohromnou převahu. Zasypával Cribba ranami a několikrát ho poslal k zemi. Dokonce dostal Cribba do chytu za hlavu, což byl legální chvat. V té chvíli do ringu vtrhl zuřící dav. Moulineaux si v tlačenici zlomil dva prsty na ruce.

Boj trval do 28. kola. Cribb byl naprosto zbědovaný a nebyl schopen se postavit, když nastalo zvonění do 29. kola. Navíc už ve 27. kole zůstal Cribb ležet na zemi déle než povolených 30 vteřin. Jenže rozhodčí se věnovali zřejmě záměrně uklidňování rozvášněných fanoušků a nechali Cribba ležet déle.

Cribb pak předvedl něco, co se opravdu vidí jen ve filmech, jako je Rocky. Zkrvavený a sotva stojící se z posledních sil vrhl do boje s Molineauxem a podařilo se mu ho několikrát velmi tvrdě zasáhnout. Moulineaux se nedokázal vzpamatovat a postupně ztrácel. Ve 44. kole nakonec vzdal. Cribb byl oslavován jako vítěz a na Moulineauxe pršely sprosté rasistické urážky.

Moulineaux napsal Cribbovi dopis, ve kterém porážku svedl na počasí a vyzval ho k novému zápasu. Ten se skutečně konal, ale Cribb na sobě za tu dobu neuvěřitelně zapracoval a porazil Moulineauxe v 11 kolech.

Byl to ale onen první zápas, který vynesl Moulineauxe do Síně slávy světového boxu a učinil z něj prvního černošského šampiona v dějinách.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu