válkaČeskoslovenskoobjevy

Tolkiena inspirovaly v Hobitovi reálné bitvy 1. světové války

Tolkiena inspirovaly v Hobitovi reálné bitvy 1. světové války

J.R.R. Tolkien strávil první světovou válku v zákopech na západní frontě u 11. praporu Lancashirských fyzilírů. Jako spojovací důstojník prošel peklem války, které ho stíhalo i po jejím konci. Knihy Hobit a Pán prstenů sloužily i jako léčba z utrpěných traumat.

Tomáš Chalupa 16. prosince 2014

Tisíce mužů v blátě vedle rozkládajících se mrtvol a krysami ohlodaných koster čekají, až zazní povel k útoku. Tento výjev sedí jak na pompézní bitvy z Tolkienových děl, tak na reálné bitvy 1. světové války.

J.R.R. Tolkien

J.R.R. Tolkien

Podle mnohých je například Bitva pěti armád inspirována masakrem v bitvě na Sommě. Hrůzy války Tolkiena nejen inspirovaly, ale hlavně ho mučily dávno po tom, co odešel pracovat do Oxfordu jako profesor. „Tolkien řekl svým dětem o hrůzách války, bojích v plynu, v neuvěřitelném množství bahna. Popsal to jako animální hrůzu,“ říká autor knihy Tolkien a Velká válka John Garth. Přesto o válce podle Gartha mluvil Tolkien jen zcela výjimečně. Byl jedním z těch veteránů, kteří prostě o tom, co zažili, nemohli nebo nedokázali mluvit. „Byla to prostě ta nejhorší zkušenost, jakou kdy kdo mohl projít,“ dodává Garth.

Dělostřelectvo na Sommě

Dělostřelectvo na Sommě

Podle něj právě psaní knih jako Hobit nebo Pán prstenů byly pro Tolkiena způsobem, jak se s traumatem války vyrovnat. Podle něj lze v dílech vystopovat skutečné obrazy z války. „Třeba Mrtvé močály, kde mrtví válečníci hledí skrze vodu nahoru. Na podzim 1916 bylo celé bojiště na Sommě pokryté mrtvolami. Díry po dělostřeleckých granátech i zákopy byly plné mrtvých těl, které v nich plavaly. Tolkien tohle všechno viděl a vtělil do svého díla.

Katapulty v Hobitovi

Katapulty v Hobitovi

„Lidé si dnes myslí, že Pán prstenů je o druhé světové válce, že Mordor je nacistické Německo a Sauron Hitler. Je to nesmysl a Tolkien tuto interpretaci nenáviděl. Pokud lidé tvrdili, že je to o válce, pak jedině o té první,“ dodává Garth.

Mrtví na Sommě

Mrtví na Sommě

Tolkien přesto mohl zasáhnout i do 2. světové války. Britská tajná služba ho chtěla angažovat na dekódování německých šifer. Tolkien dokonce úspěšně prošel testovacím dnem. Jenže pak od další spolupráce ustoupil, dodnes se neví proč. Jak jízlivě řekl jeden historik tajné služby: „Možná to bylo prostě proto, že jsme byli ve válce s Německem a ne s Mordorem.“

Další články

Zavří­t reklamu