válkaČeskoslovenskoobjevy

Tohoto muže obdivuje celý svět. Vymyslel totiž stroj na výrobu dámských vložek

Tohoto muže obdivuje celý svět. Vymyslel totiž stroj na výrobu dámských vložek
Zdroj: odditycentral.com

Arunachalam Muruganantham je muž z indického Koimbaturu, kterému nebylo lhostejné trápení indických žen během menstruace. Dle průzkumu si luxus kupovaných vložek mohlo dovolit totiž pouhých 10 až 20 % z nich. Zbytek se musel spoléhat na špinavé a nehygienické kusy látek.

Simona Knotkova 21. března 2016

O problému se Muruganantham poprvé dozvěděl díky své ženě. Povšiml si, že během menstruace používá špinavé kusy látky. Vložky z obchodu si totiž nemohla dovolit. „Všiml jsem si toho už na začátku našeho manželství. Jednoho dne jsem našel velmi zašpiněný kus látky. Krvavé skvrny jsem objevil taky na oblečení. Došlo mi, že má manželka si během svých dnů osvojila velice nehygienické metody,“ vzpomíná. Rozhodl se, že zkusí vymyslet způsob, jak jí pomoci.

První pokusy byly s vatou, kterou tvaroval do podoby komerčních vložek. Výsledné produkty samozřejmě testoval na své ženě. Vatové pomůcky ji však neoslnily a řekla mu, že se raději vrátí ke svým hadrům. Aby mohl testovat další a další vzorky, najal si i několik studentek z univerzity. Kvůli obecnému tabu, které v Indii ohledně menstruace panuje, se s ním ale styděly bavit o svých zkušenostech. Arunachalamovi tedy nezbývalo nic jiného než své výtvory testovat na sobě. Čtete dobře.

Muž předvádí falešnou "dělohu", s níž své pokusy testoval.

Muž předvádí falešnou „dělohu“, s níž své pokusy testoval.

Zhotovil si falešnou dělohu s měchýřem, který naplnil zvířecí krví. Měchýřek stačilo stlačit a prostřednictvím trubičky z něj tekutina následně odtékala. Muž tak ale byl cítit krví a navíc si jeho podivného chování a oblečení od krve začali všímat sousedé. Dospělo to až tak daleko, že manželka pozdvižení v okolí nevydržela a odešla od něho ke své matce. Později mu poslala žádost o rozvod. Přitom to byla právě ona, kvůli které se do celého výzkumu pustil. Arunachalam byl ale už ve fázi, kdy se nemohl ve svém snažení zastavit.

Své zařízení už prodal do sedmnácti rozvojových zemí.

Své zařízení už prodal do sedmnácti rozvojových zemí.

O dva roky později konečně učinil zásadní objev, když objevil tajemství prodávaných vložek. Jejich jádro bylo vyrobeno z vláken celulózy, která tekutinu výborně vsakovala a dokázala si zachovat tvar. Stroje na výrobu takových vložek stály kolem 500 tisíc dolarů (více jak 12 milionů korun). Jeho další cíl byl tedy jasný – vynalézt levnější stroj. To mu trvalo další čtyři roky, ale nakonec na to opravdu přišel.

Jeho vynález se lehko obsluhuje, není nákladný a může s ním manipulovat jakákoliv žena. Muruganantham založil společnost Jayaashree Industrie, zabývající se výrobou těchto strojů. Jeden kus stojí v přepočtu na naši měnu kolem 22 tisíc, což je oproti původní ceně částka skutečně mizivá. Zařízení poskytuje vložky pro ženy z 27 indických států. Samotná výroba navíc několika z nich přinesla zaměstnání. Co se na začátku mohlo v mužově domovině jevit jako bláznovství, způsobilo hotovou revoluci v dostupnosti dámských hygienických potřeb v Indii. Muž za ni právem dostal už několik ocenění a v roce 2014 ho magazín Time dokonce označil za jednoho ze stovky nejvlivnějších lidí na světě.

Velkým korporacím svůj vynález ale odmítá prodat.

Velkým korporacím svůj vynález ale odmítá prodat.

A zajímá vás, jak to dopadlo s jeho manželkou? Ta se k němu nakonec taky vrátila.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu