Zmrzlý ruský voják stojící jak strašák ve sněhu | zdroj: Wikicommons


Z toho až zamrazí! Vojáci ze zmrzlých těl stavěli sněhuláky!

TÉMATA: druhá světová válka | sovětský svaz | rudá armáda

V urputných bojích na východní frontě, ale také v Zimní válce byla smrt umrznutím něčím naprosto běžným. Vojáci obou stran konfliktu využívali zmrzlá těla k podivné taktice - mrtví měli strašit ty (zatím) živé.

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 08. 2014 | 17:44

Umrzlý ruský voják

Sovětské jednotky byly často složeny z lidí pocházejících až z jižních částí země a se zimou takřka nepřišli to kontaktu. Chyběl výcvik pro boj v extrémních zimách a především zimní vybavení. Také jídlo a zásoby se dostávaly na frontu velmi pomalu, Finům se úspěšně dařilo nenadálými přepady narušovat zásobovací linie. Mnoho vojáků Rudé armády pak dopadlo jako nešťastná dvojice na obrázku, kdy jednoduše umrzli ve svých dírách vykopaných v zemi. Přitom stačilo díru přikrýt několika větvemi a teplota v díře by se zvýšila až na nějaké -3 stupně Celsia. Jenže to vojákům nikdo neřekl. 

umrzlí sovětští vojáci v díře

Zmrzlá těla nepřátel se ve výjimečných případech stala nástrojem psychologické války. Jak Sověti, tak Finové měli hluboký respekt k mrtvým, přesto se stoupající krutostí bojů a zoufalostí finských obránců občas docházelo k situacím, kdy Finové vzali zmrzlé rudoarmějce a postavili je viditelně tak, aby je útočící Sověti viděli. Navíc je nainstalovali do děsivých pozic. 

Zmrzlý Němec zapíchnutý jako ukazatel do sněhu

Podobných zvěrstev se však začali dopouštět i sami Sověti, když je napadla nacistická vojska. Z umrzlých vojáků Wehrmachtu, kterých byly v bitvách u Moskvy a především Stalingradu desetitisíce, s oblibou stavěli ukazatele směru, nebo je prostě jen pro výstrahu zapichovali do sněhu.    

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 08. 2014 | 17:44

Zavří­t reklamu