válkaČeskoslovenskoobjevy

Tohle vznikne, když se v podzemí spojí fotograf a hladové světlušky

Tohle vznikne, když se v podzemí spojí fotograf a hladové světlušky
Zdroj: Joseph Michael
+ 6 fotek+ 7 fotek

Vypadá to jako záběr z avataří planety Pandora, ale ve skutečnosti jsou to snímky z hlubokého podzemí na Novém Zélandu. Jeskyni Waitomo totiž rozsvěcují larvy vzácného druhu světlušek. O modrý efekt se zase postaral fotograf Joseph Michael.

Petr Gotlieb 5. července 2015

Světlo vyzařují larvy, které ze svého hnízda na stropě jeskyně spustí až 70 svítících lepkavých vláken, na něž vábí potravu. Platí zde přímá úměra, čím více má larva hlad, tím více svítí. Přerod larvy v dospělého jedince trvá devět měsíců. Za tu dobu nezřídka dochází k projevům kanibalismu – larvy pozřou dospělého živočicha svého vlastního druhu.

Navzdory tomuto kanibalskému chování je novozélandská světluška v jeskyni Waitomo velice choulostivý tvor. Každé jiné světlo způsobí, že larva zhasne. Za spouštění vláken si světlušky vysloužily název Arachnocampa, což v překladu znamená pavoučí červ.

Modrou jeskyni s pohyblivou světelnou oponou dotvořil pomocí dlouhé expozice novozélandský fotograf Joseph Michael . „Fotil jsem na různě dlouhé časy. Nejdelší byla 1 hodina. U některých snímků jsem si dosvětloval led lampou, kterou jsem nabíjel z autobateri. Jinak jde o dílo přírody,“ popsal umělec svou spolupráci se svěluškami.

30 milionů let staré vápencové jeskyně Waitamo Caves jsou jednou z nejvíce turisticky navštěvovaných přírodních památek Nového Zélandu, ač nejsou národním parkem. Nacházejí se v okrese Waitomo asi 100 kilometrů jižně od Hamiltonu. Kromě pozorování svítících světlušek a obřích stalaktitů, stalagmitů i stalagnátů se také můžete vydat na tzv. black rafting – raftování po vodě v jeskyních.

Další články

Zavří­t reklamu