válkaČeskoslovenskoobjevy

Opuštěné medvědárium na Pražském hradu: Proč musely šelmy pryč? A který prezident se jich bál?

První československý prezident nechal ve 20. letech 20. století postavit v severozápadní části areálu Pražského hradu medvědárium. Zbylo tam dodnes. Najdete ho ve stráni Jeleního příkopu pod dnešní Masarykovou vyhlídkou. Tvoří jej výběh ohraničený příkopem a valem a umělá jeskyně se zamřížovanými portály a malou kamennou kašnou. Dodnes tu stojí i domek medvědáře, který se o divoké šelmy staral. Nikdo v něm však už dnes nebydlí, je opuštěný stejně jako jeskyně s okolním výběhem. Ještě před 60 lety však bylo tohle místo oblíbenou zastávkou Pražanů, kam chodili pozorovat roztomilé „chlupáče“, jak se spolu perou.

Ivanhoe 15. září 2014

Medvědi se do Prahy dostali až z daleké Sibiře. Prezidentu Masarykovi je v roce 1920 přivezli z ruského Vladivostoku čeští legionáři. Vezli je při své první plavbě na proslulé lodi Legie, kterou zakoupili za 40 milionů tehdejších korun od Japonců. Z italského přístavu Terstu byl poté párek medvíďat přepraven do Prahy.

V medvědáriu se postupem času vystřídalo několik medvědů. V letech 1951 a 1953 však utekli a pokaždé přitom těžce zranili zaměstnance Pražského hradu. Zřejmě se zvířatům pod novými pány na Hradě už nelíbilo a chtěli se dostat na svobodu! Panickým strachem ovládaný prezident Klement Gottwald se ve svém sídle už zřejmě necítil bezpečný. Možná proto medvědárium na věčné časy zrušili. My vám však nabízíme jedinečnou příležitost vidět Masarykovy medvědy na vlastní oči!

Další články

Zavří­t reklamu