Marocké kozy na svatém stromě

Marocké kozy na svatém stromě | zdroj: www.worldmostamazingthings.com


Tohle uvidíte jenom v Maroku: stromy plné koz! Pomáhají vyrábět marocké zlato

TÉMATA: Maroko | kozy | argánový olej

user-avatar

Markéta Oderská

22. 01. 2015 | 07:32

Máte pocit, že vás oči klamou? Není tomu tak! Kozy na strom žádný Photoshop nepřidělal, samy tam vylezly! Taková podívaná se vám naskytne jen v jedné zemi na světě: v Maroku.

Nikde jinde na světě tohle neuvidíte: stáda koz odvážně balancují na úzkých větvích a pasou se na plodech, které tak trochu připomínají olivy. Tím stromem je argánie trnitá, která roste jen v jihozápadním Maroku mezi městy Essaouira a Agadir.

Ačkoli Maročané tento strom považují za svatý, kozám do jeho větví šplhat dovolují, ale jen když dozraje úroda. Argánie na kozách životně závisí. Může se rozmnožovat jen, když její plody projdou trávicím traktem kozy.

Koza stromolezec

Na rozdíl od koz lidé plody nejedí, ale z jejich pecek vyrábějí dnes vysoce ceněný argánový olej. O ten je v posledních letech ve světě mimořádně velký zájem, a to i přesto, že je čtyřikrát dražší než olivový olej. Ne náhodou se mu přezdívá marocké tekuté zlato. Jsou mu připisovány až zázračné účinky. Snižuje hladinu cholesterolu, vysoký krevní tlak, riziko onemocnění rakovinou. Zpomaluje prý postup onemocnění, jako je Parkinsonova nebo Bechtěrevova choroba, a naopak urychluje hojení ran. Zmírňuje artritidu, lupénku i akné. Obsahuje třikrát větší množství vitamínu E než ostatní oleje! Ostatně ženy ho v Maroku používají na udržení krásy už několik století. Proto ho také nazývají stromem krásy.

Na jednu stranu je arganovník velmi odolný – dokáže přežít i v náročných pouštních podmínkách a odolávat horku a suchu, ale na druhou stranu se jej nepodařilo vypěstovat nikde jinde na světě a navíc je dnes i vysoce ohroženým druhem, chráněným UNESCO jako marocké národní bohatství.

Nedivte se proto, že si Maročané dají tu práci a z kozího trusu vybírají pecky. Mají cenu zlata!


user-avatar

Markéta Oderská

22. 01. 2015 | 07:32

Zavří­t reklamu