print "";
Takto vypadaly pláže u Dunkirku poté, co je opustila britská armáda.

Takto vypadaly pláže u Dunkirku poté, co je opustila britská armáda. | zdroj: vintag.es


Tohle není film, takto vypadaly pláže u Dunkirku po evakuaci Britů

TÉMATA: bitvy | fotky | druhá světová válka

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 08. 2017 | 10:30

Evakuacemi se války nevyhrávají, prohlásil Winston Churchill, když se jeho armáda doslova zázračně vrátila z obklíčení u francouzského Dunkirku. Na druhou stranu věděl, že díky operaci Dynamo, jak se evakuace jmenovala, má Británie stále bojeschopnou pozemní armádu a může čelit hrozící německé invazi.

Bitva u Dunkirku je v současnosti možná nejznámější operací druhé světové války díky stejnojmennému filmu režiséra Christophera Nolana. Povedený snímek velmi realisticky ukazuje podstatu této bitvy, která vlastně ani pořádnou bitvou nebyla. Němci Brity sice obklíčili u Dunkirku, nicméně Hitler zcela nepochopitelně odmítl, aby jeho tankové svazy Brity rozdrtily a zahnaly do moře. Místo toho pověřil Luftwaffe, aby bombardovala shluk lodí a vojáků na plážích. Jenže německá letadla toho mnoho nezmohla a Britům se podařilo svoji armádu dostat domů, když vyslali k francouzským břehům doslova každou použitelnou loď, kterou našli. 

Prohlédněte si kolorované snímky, které byly nafoceny těsně po skončení evakuace. Zachycují řady zničených a opuštěných aut a zbraní, rozbořené domy a pak ty, co neměli tolik štěstí, takže skončili v německém zajetí.

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 08. 2017 | 10:30

Zavří­t reklamu