válkaČeskoslovenskoobjevy

Tohle není bondovka, tohle je odvážná reklama na nejstylovější Tatru

Tatra 603 bylo známé auto komunistických papalášů, ale také stylový vůz charakterizovaný ladnými oblými tvary. V roce 1962 vznikl propagační film Šťastnou cestu, který byl na svou dobu velmi pokrokový a ukazoval v příběhu přednosti vozu, který ohromil celou Evropu.

Redakce Extrastory.cz 23. října 2014

První Tatry 603 totiž zazářily už na Expu v Bruselu 1958 a těšily se velké oblibě po celou dobu normalizace. Pod kapotou měla 2,5 litrový osmiválec navržený Juliusem Mackerlem s výkonem 73 kW, později zvýšeném na 77 kW. Karoserii navrhl výtvarník a šéf konstrukční divize František Kardaus. Vybavena byla čtyřstupňovou převodovkou a dosahovala maximální rychlost až 170 km/h.

Tatra 603

Tatra 603

Tatrovek se vyrobilo 22 420 kusů ve všech možných variantách. Mezi ty patřily také sportovní verze, které slavily úspěch například na belgickém vytrvalostním závode Marathon de la Route. Hlavní uživatelé šestsettrojky byli komunističtí předtavitelé, velvyslanci a průmyslníci. Právě díky tomu byla lidmi považována za vozidlo papalášů. Dnes jsou tyto vozy oceňovány hlavně sběrateli a fanoušky. Ani desítky let totiž neubírají nic na kráse těchto unikátních vozů.

Další články

Zavří­t reklamu