válkaČeskoslovenskoobjevy

Tohle chcete! Muž si postavil v bytě mořské akvárium, může v něm i plavat

Izraelský nadšenec do mořského potápění Eli Fruchter se rozhodl, že si kus moře vybuduje rovnou u sebe doma. Ve svém domě v Haifě si postavil mořské korálové akvárium, které je tak velké, že se v něm klidně může potápět.

Tomáš Chalupa 27. prosince 2016

Eli Fruchter miloval akvária od malička. Když mu bylo šest let, sice bydlel v pokoji velkém 2 x 2 metry, ale přesto v něm měl prostor pro akvárium. Později si udělal v bytě akvárium o objemu 12 000 litrů vody. Bohužel po nějaké době sklo prasklo a akvárium zatopilo celý byt. Ani to Fruchtera neodradilo. Vše hodil za hlavu, začal znovu a výsledek je famózní. Takové akvárium by chtěl mít jistě doma každý.

Jeho současná vodní nádrž obsahuje 30 000 litrů vody. Je domovem pro 150 tropických ryb 30 různých druhů. Nádrž v podstatě simuluje přirozený mořský korálový biotop. Díky velikosti akvária mnohé ryby dorůstají takové velikosti, jakou mají jen ve volné přírodě. V akváriích totiž bývají ryby vždy menší než v přírodě.

Ovšem starost o akvárium je mimořádně náročná. Fruchter má speciální golfový vozík, kterým jezdí denně na pláž, aby nabral alespoň 1000 litrů vody. Za akváriem jsou také mimořádně výkonné pumpy, které neustále prohánějí vodu a také ji filtrují. Korály totiž potřebují velmi čistou vodu, filtrace a čištění jsou proto nezbytné. Starost o akvárium je práce téměř na plný úvazek, ale Fruchter je šťastný, že má moře doslova doma.

Další články

Zavří­t reklamu