Prokleté auto Jamese Deana: 550 Porsche Spyder, přezdívané Little Bastard | zdroj: www.showyourart.net


Tohle auto bylo prokleté. Zahynul v něm slavný herec a dokonce i jeho náhradní díly zabíjely!

Filmový svět zastihla tragédie. Poslední zářijový den roku 1955 zemřel při automobilové nehodě hollywoodský herec a idol 50. let James Dean. Bylo mu teprve 24 let.

user-avatar

Jan Kyzlink

4. 11. 2014 | 01:56

James Dean zřejmě onoho rána 30. září 1955 netušil, že to bude jeho poslední jízda.

Herec zrovna jel svém zbrusu novém sportovním voze Porsche 550 Spyder na automobilovou rally v Salinas ve státě Kalifornie. Původně si chtěl nechat auto na místo závodů dovézt, ale bylo mu doporučeno se v něm před závody projet. To se mu však stalo osudným. Ve tři čtvrtě na šest večer se na silnici 466 čelně střetl s vozem Ford Tudor 1950. Při nárazu si zlomil vaz a utrpěl mnoho vnitřních zranění, kterým při převozu do nemocnice podlehl. Jeho spolujezdec Rolf Wutherich vyletěl z vozu, což mu zachránilo život. Řidič druhého vozu, 23letý student Donald Turnupseed, utrpěl jen lehká zranění. 

Jedna z posledních fotografií zastihla Jamese Deana na benzínové pumpě těsně před havárií.

James Dean těsně před nehodou právě dokončil svůj poslední film Gigant. Také další jeho snímek Rebel bez příčiny měl do kin teprve přijít. Oba filmy přinesou herci in memorian nominace za vynikající herecké výkony a zajistí mu posmrtnou slávu, ale hlavně předčasná a tragická smrt z něj udělá jednu z největších hollywoodských legend. James Dean totiž zemřel zcela v duchu své slavné role – jako rebel, který kašle na předpisy a vášnivě si užívá rychlé jízdy. Jenže tím tragédie zdaleka nekončila. 

Rekonstrukce automobilové nehody

Záhy po nehodě sjelo naložené auto z korby náklaďáku a rozdrtilo nohy jednomu z mechaniků stojících opodál! Automobilový designér George Barris, který si auto odkoupil, jej proto hodlal rozprodat na náhradní díly. Tím se však tragédie ještě znásobila.

V takto rozmačkaném vozidle James Dean neměl šanci přežít.

Tělo Jamese Deana právě odnášejí na nosítkách. Herec během převozu zemře.

Lékař Troy McHenry, který od Barrise koupil motor, se už při první jízdě zabil, když ztratil kontrolu nad řízením a vrazil do stromu. William Eschrid, který si z Deanova auta pořídil převodovku, nezvládl při závodech ostrou zatáčku a s autem se převrátil. Sice přežil, ale utrpěl vážná zranění.

Takto vypadal Deanův Porsche po nehodě - jako hromádka plechu.

Další řidič zase zaplatil životem za Deanovy pneumatiky, které naráz praskly a způsobily nehodu! Malý chlapec při pokusu ukrást volant zmíněného auta uklouzl a rozřízl si paži. Barris se poté celého vozu raději zbavil tím, že ho propůjčil kalifornské dálniční hlídce jako výstražné memento pro řidiče, jenže o týden později garáž, kam bylo ďábelské auto umístěno, vyletěla do povětří. Nejzáhadnější na celé události bylo to, že všechna auta okolo lehla popelem kromě „malého bastarda“!

Prokleté auto bylo vystavováno a jeho díly byly nabízeny na prodej.

Když později řidič náklaďáku George Barhius převážel stříbrného Porsche do Salinas, nezvládl řízení, vyletěl z kabiny, a aby toho nebylo málo, malý bastard na něj plnou vahou dopadl a rozmačkal ho jak malinu. Série nehod a havárií takto pokračovala až do roku 1960, než bylo auto po výstavě na Floridě rozebráno na 11 dílů a mělo se takto vrátit zpět ke svému majiteli. Kamion sice dorazil do cíle bez nehody, ale když řidič otevřel zadní část vozu, po Porschi nikde ani památky! Malý bastard zmizel neznámo kam. Prý pár jeho dílů dnes vlastní Deanovi příbuzní.

Deanův spolujezdec sice nehodu přežil, ale později také zahynul v autě.

Celou tragickou sérii nešťastných náhod završil osud Deanova spolujezdce Rolfa Wuthericha, který se dlouho nemohl se smrtí svého kámoše vyrovnat. Dvakrát se pokusil spáchat sebevraždu, zároveň čtrnáctkrát bodl kuchyňským nožem svoji manželku, až nakonec v roce 1981 ukončil svůj život tím, že v opilosti vrazil se svým vozem do budovy. Ve stejném roce umírá na rakovinu plic také Donald Turnupseed, který Jamesi Deanovi onoho osudného dne zkřížil cestu. 

Dean si na svého "malého bastarda" nechal namalovat své závodnické číslo 130.

Paradoxem je, že si herec chtěl původně pořídit jiné auto – Lotus Mk10, které už v té době mělo kotoučové brzdy, ale výrobce otálel s jeho dodáním. Netrpělivý Dean, jemuž filmová společnost během natáčení filmu Gigant zakázala se účastnit jakýchkoli automobilových závodů, nemínil dál čekat a dal proto přednost stříbrnému Porschi. Kdo ví, jak by se jeho osud i osud dalších mnoha lidí odvíjel, kdyby si přece jen pár dní počkal. Takto se Porsche Spyder 550 navždy zařadil na černou listinu nejprokletějších aut historie.

Uvidíte-li auto s tímto nápisem, vyhněte se mu obrovským obloukem! Je prokleté.

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Jan Kyzlink

4. 11. 2014 | 01:56

Zavří­t reklamu