válkaČeskoslovenskoobjevy

Toaletní papír tu s námi nebyl vždy. Lidé se dříve vytírali vším, co měli po ruce

Toaletní papír tu s námi nebyl vždy. Lidé se dříve vytírali vším, co měli po ruce
Zdroj: Wikimedia Commons

Toaletní papír se v přibližné podobě, ve které jej známe dnes, objevil v západním světě poprvé až v 16. století. Ovšem i do té doby bylo lidstvo v oblasti osobní hygieny značně vynalézavé.

Marta Šindlauerová 9. června 2021

Dohledat, čím konkrétně si lidé očišťovali své pozadí po defekaci, je značně obtížné kvůli tomu, že se v drtivé většině případů jednalo o organický materiál, který se postupem času zcela rozložil. I tak se archeologům podařilo nalézt několik předmětů s mikroskopickým množstvím stolice, což naznačuje, že tyto artefakty sloužily k hygienickým účelům. Používala se například vřetena kukuřičných klasů (vnitřní část kukuřice, která se nekonzumuje), sníh, listy, tráva, zvířecí kůže, kožešina, mech, seno, sláma a samozřejmě obyčejná voda. Dodnes se dochovaly klacky pokryté látkou se zbytky výkalů, které jsou 2000 let staré a pochází z Číny.

Thumbnail # Toaletní šnorchl: zavrhovaný a kontroverzní vynález, který mohl zachraňovat životy
Mohlo by Vás zajímat:

Toaletní šnorchl: zavrhovaný a kontroverzní vynález, který mohl zachraňovat životy

Staří Řekové a Římané (údobí 332 před n. l. až 642 n. l.) používali klacek pojmenovaný „tersorium“, který měl na jednom konci houbu a byl k dispozici na všech veřejných záchodcích, takže je mohl použít každý. Vzhledem k extrémní nehygieničnosti takovéto formy hygieny se někteří historici domnívají, že se tersorium používalo spíše jako dnešní štětka na toaletu, než aby jej každý zužitkoval k vyčištění relevantní části těla. Ostatně této verzi nahrává i fakt, že se tersorium namáčelo do kyblíku s vodou a octem, který stál poblíž toalety.

Thumbnail # 7 triků, jak si zachránit život s toaleťákem: bláznivý ruský hacker vám poradí, jak na to
Mohlo by Vás zajímat:

7 triků, jak si zachránit život s toaleťákem: bláznivý ruský hacker vám poradí, jak na to

Mimo to našli archeologové i jiné hygienické pomůcky Řeků a Římanů, a to keramické ostatky ve tvaru oválů a kruhů zvané „pessoi“. To, že sloužily k onomu jistému účelu dokazuje fakt, že se na nich našly zbytky fekálií ,a také se dochoval vínový pohárek zobrazující muže, který si vytírá choulostivé místo právě s pomocí pessoi. Řekové prý také rádi využívali keramiku s vyrytými jmény jejich nepřátel; doslova si tedy vytírali zadky jmény svých soků. Nemusíme asi dodávat, že to nebyl zrovna dvakrát pohodlný způsob hygieny, který navíc způsoboval podráždění a v horším případě hemoroidy.

A co je nakonec vítězem soutěže o nejlepší alternativu toaletního papíru? V 16. století napsal francouzský autor François Rabelais satirickou báseň o osobní hygieně po vyloučení stolice a konstatoval, že nejlepším toaletním papírem je husí krk. Jestli má pravdu, nevíme.

Další články

Zavří­t reklamu