válkaČeskoslovenskoobjevy

To není zombie, ale brankářská legenda

To není zombie, ale brankářská legenda

Obličej Terryho Sawchucka, legendárního brankáře NHL takto nikdy nevypadal, ale přesto tato fotografie obletěla svět. Lékaři a maskéři na jeho obličeji totiž přesně znázornili jizvy, které utržil v průběhu celé své brankářské kariéry.

Tomáš Chalupa 28. srpna 2014

Jeho kariéra byla symbolem oddanosti hokeji. Až do roku 1962 chytal bez brankářské masky a byl nesčetněkrát zraněn do obličeje, který pokrylo celkem 400 stehů. Utrpěl i těžký zásah do oka, špatně mu fungovala pravá ruka, menších zranění bylo bezpočet. V Sawchuckově době se velmi často stávalo, že zápasy byly přerušeny nebo dokonce ukončeny kvůli těžkým zraněním mužů v brance. Zavedlo se tedy nové pravidlo, že každý tým musí mít náhradního brankaře. V krvavých hrách se zrodil doslova nový typ člověka, napůl superman a napůl lidský jehelníček.

Také psychický tlak byl enormní, jak potvrzují slova jiného vynikajícího brankáře Jacquese Planta: Představte si, že sedíte ve své kanceláři nebo ve své práci a uděláte nějakou drobnou chybu. A najednou se za vámi rozsvítí červené světlo a 18 000 lidí kolem začne řvát: Vypadni, ty prase. Nechytíš ani basketbalový balon. Okamžitě vypadni!“

Terry Sawchuck v dresu Detroit Red Wings

Terry Sawchuck v dresu Detroit Red Wings

Psychický tlak i fyzické problémy se na Sawchuckovy podepsaly. Potýkal s problémy s alkoholem, těžkými depresemi, bil také svou ženu, která se s ním nakonec rozvedla. Jeho život skončil kvůli opilecké rvačce se spoluhráčem z New York Rangers Ronem Stewartem. Při ní utrpěl četná vnitřní zranění, kterým nakonec podlehl. Sám bitku označil za hloupou nehodu a Stewarta z ní nikdy nevinil.

Zemřel ve věku 40 let. Byl uveden do Síně slávy a dodnes je považován za jednoho z nejlepších brankářů všech dob. Za svou kariéru získal postupně Calderovu trofej pro nejlepšího nováčka, třikrát Vezinovu trofej pro nejlepšího brankáře ligy a čtyřikrát vyhrál Stanleyův pohár.

Terry Sawchuck

Terry Sawchuck

Další články

Zavří­t reklamu