válkaČeskoslovenskoobjevy

To je bomba, řekli si chlapi, když poprvé uviděli dámské bikiny

To je bomba, řekli si chlapi, když poprvé uviděli dámské bikiny
Zdroj: Profimedia.cz

Menší než nejmenší plavky na světě, těmito slovy uvedl na trh svůj nový model dvojdílných plavek francouzský návrhář Louis Reard. Nazval je „bikini“, inspirován jaderným testem, který Američané krátce před tím provedli na atolu Bikini v Tichém oceánu.

blondie 14. srpna 2014

Na čtyři trojúhelníčky spojené tenkou šňůrkou padlo pouhých 76 centimetrů čtverečních látky se vzorem imitujícím novinový tisk.

Když chtěl Reard poprvé představit svůj „vynález“ světu, narazil na nečekaný problém. Nemohl najít profesionální modelku, která by se odvážila vzít sporý kousek látky na sebe.

"Jsou tak malinké, že na svou nositelku prozradí všechno až na dívčí jméno její matky," poznamenal vynálezce bikin Louis Réard.

„Jsou tak malinké, že na svou nositelku prozradí všechno až na dívčí jméno její matky,“ poznamenal vynálezce bikin Louis Réard.

Nakonec musel zavítat do pařížského kasina a požádat o pomoc lechtivou šantánovou tanečnici, jíž byla nahota každodenním chlebem. Lehká dívka ochotně na nabídku kývla a první bikini tak spatřily světlo světa 5. července 1946 na populárním pařížském koupališti Piscine Molitor. Staly se rázem módním hitem a proslavily také jejich první nositelku. Dostala 50 tisíc dopisů od mužských obdivovatelů!

Výbuch na atolu Bikini v červenci 1946

Výbuch na atolu Bikini v červenci 1946

Další články

Zavří­t reklamu