Ve slavné penaltě Antonína Panenky se spojila fotbalová virtuozita s vynalézavostí, drzostí i poetičností. Výsledkem bylo zlato na ME v Bělehradě.

Ve slavné penaltě Antonína Panenky se spojila fotbalová virtuozita s vynalézavostí, drzostí i poetičností. Výsledkem bylo zlato na ME v Bělehradě. | zdroj: bbc.co.uk


To byl gól! Panenka si vystřelil z německého brankáře a Československo získalo evropský titul

TÉMATA: sport | fotbal | uefa euro | antonín panenka

user-avatar

Jan Kyzlink

20. 06. 2016 | 15:30

Dnes je tomu přesně 40 let, co Antonín Panenka na evropském šampionátu v Bělehradu ohromil svět svou geniální penaltou. Díky ní získal fotbalový tým Československa poprvé v historii titul mistrů Evropy.

Míč stojí na značce pokutového kopu. Hráč s číslem 8 se rozebíhá, jako by chtěl dát prudkou ránu, v posledních okamžicích před střelou však zpomalí pohyb pravé nohy. Nic netušící německý brankář Maier se vrhá k levé tyči, zatímco Panenka míč lehce podkopává míč a posílá jej dloubákem doprostřed brány, kam se snáší jako padající list. Německý gólman jen nevěřícně zírá a Panenku zalehnou svými těly jásající spoluhráči. Československo vítězí na penalty 5:3 a stává se nečekaným mistrem Evropy. 20. červen 1976 se tak navždy zapsal zlatým písmem do historie českého i československého fotbalu.

Přitom na šampionát v Bělehradu odjíždělo mužstvo trenéra Václava Ježka v roli outsidera. Nicméně v základní skupině vyřadilo Anglii i Portugalsko a ve čtvrtfinále Sověty. V semifinále po prodloužení přešli i přes favorizované Holanďany v čele s famózním Johanem Cruyffem. Ve finále se čs. fotbalistům skvěle vydařil nástup a během půlhodiny vedli 2:0. Tradičně houževnatí Němci však ještě do poločasu snížili a v posledních vteřinách druhé půle vyrovnali. Prodloužení i díky výbornému výkonu brankáře Iva Viktora, nejlepšího hráče ME, rozuzlení nepřineslo, a tak přišly na řadu penalty. Československé fotbalové mužstvo

"Už asi dva měsíce před mistrovstvím jsem se rozhodl, že když budu kopat penaltu, pošlu míč doprostřed branky," vzpomíná Antonín Panenka. Svůj legendární kop vymyslel při trénincích na vršovickém ďolíčku, kde soutěžil s brankářem Zdeňkem Hruškou o pivo a čokoládu. "Napadl mě pomalý oblouk doprostřed branky. A tak jsem to vyzkoušel. Začal jsem nad Zdeňkem vyhrávat, ale současně i tloustnout po vyhraných čokoládách!" vzpomíná s humorem.

Paradoxně však nebyl prvním, kdo svůj “vynález” na zápase otestoval. O premiéru originální penalty se postaral slovenský útočník Štefan “Pišta” Ivančík, který tehdy kopal za Bohemians Praha. Sám Panenka ji použil až o pár týdnů později na zimním zájezdu v Egyptě a potom na jaře 1976 v lize proti Dukle, kde přelstil zkušeného brankáře Iva Viktora. Ten ho ale na šampionátu v Bělehradě od této penalty zrazoval, zdála se mu totiž riskantní. Panenkovi totiž jeho trik už jednou nevyšel, když se jistý brankář ve Vodňanech ani nehnul a míč mu tak pomaloučku doletěl do náruče…

Panenkův legendární pokutový kop

„Střelec se musí rychle rozběhnout, tím vyděsí gólmana, jenž čeká ránu, a proto se vrhá k tyči. Jenže místo očekávané bomby pak stačí balon jemně podseknout a kochat se jeho letem do sítě,“ popisoval Panenka svůj patent. Stejně tak bylo důležité nekopnout moc prudce, aby míč nepřiletěl příliš brzy a gólman nestačil máchnout rukou. Panenkův legendární pokutový kop

V rozhodujících, nervy drásajících momentech finálového zápasu Antonínu Panenkovi jeho vršovický dloubák však stoprocentně vyšel. Německý brankář Sepp Maier později přiznal, že byl z Panenkovy střely tak zdrcený, že se musel jít po zápase ze žalu opít. Doma si pak v garáži připevnil na zeď Panenkovu fotku a házel do ní šipky, aby se uklidnil. Českoslovenští fotbalisté se radují z historického vítězství.

“Západoevropští novináři psali, že jsem z něj udělal šaška. Jeho znal celý svět, kdežto mě tehdy skoro nikdo. Ale tak to myšleno vůbec nebylo. V tu chvíli to byl nejlepší způsob, jak dát gól," vysvětluje Panenka. "Později jsme se s Maierem několikrát setkali a oba jsme se tomu smáli,” dodal. 

Antonín Panenka

Bělehradská penalta Antonína Panenku proslavila a dodnes je spojována s jeho jménem, byť trik od té doby přejala celá řada  řada slavných hráčů, jako třeba Zidane, Pirlo, Totti, Henry, Postiga, Riquelme či v české lize Podborský nebo Horváth. Panenku však někdy mrzí, že jeho slavný dloubáček přehlušil všechno ostatní, co kdy na hřišti dokázal.

user-avatar

Jan Kyzlink

20. 06. 2016 | 15:30

Zavří­t reklamu