Portrét prezidenta Woodrova Wilsona | zdroj: internet


Tisíce vojáků vytvářely fantastické obrazy svými těly, fotograf si kvůli tomu vozil věž

Arthur Mole byl obyčejný fotograf na volné noze protloukající se životem. Nikdy by o něm nikdo neslyšel, kdyby v průběhu první světové války nedostal geniální nápad. Vytvořit obrazy z desetitisíců vojáků.

user-avatar

ExtraStory.cz

6. 10. 2014 | 11:56

Socha Svobody

S obrovským zápalem naaranžoval desetitisíce vojáků na vojenských základnách, ale také rezervisty a civilní personál do gigantických kompozic, které si předtím detailně rozvrhl. Kouzlo bylo v tom, že se vše muselo sledovat z ptačí perspektivy. Zatímco ze země byl obrovský shluk vojáků jen obrovský shluk vojáků, z výšky 24 metrů se najednou vyloupl podivuhodný obraz.

Americký štít

Je fascinující, že fotografie pořizoval Mole na dnešní dobu primitivní fotografickou technikou. Žádný fotoshop, žádné hypermoderní fotoaparáty, jen obyčejný fotoaparát z roku 1916. Podstatou všeho bylo přesně desetitisíce vojáků naaranžovat na určená místa a přivézt si s sebou speciální 24 metrů vysokou věž. Z ní se pak pořizoval výsledný snímek.

Americký orel

Obraz se připravoval zhruba týden, výsledné aranžování mas vojáků trvalo hodiny, někdy i celý den. Mole vše řídil z věže pomocí megafonu a dával pokyny dolů máváním dlouhé tyče s praporkem na konci.

Znak US Marines

Mole byl, přestože pocházel z Anglie, velkým americkým patriotem. Jako témata obrazů si tak vybíral vlastenecké ztvárnění prezidenta Woodrowa Wilsona, Zvonu Svobody, Sochy Svobody, Amerického orla, Americkou vlajku nebo emblém mládežnické organizace YMCA.

Emblém 1 pěší divize

Na Zvon Svobody bylo potřeba shromáždit 25 000 vojáků, na Americký štít dokonce 30 000 lidí. Moleho obrazy byly mnohokrát vystaveny a získaly svému autorovi nehynoucí slávu. I v současnosti americká armáda čas od času při různých příležitostech sestavuje živé obrazy, ale počtem lidí se žádný z nich neblíží Moleho kompozicím.   

Zvon Svobody   

témata

Komentáře ( )

user-avatar

ExtraStory.cz

6. 10. 2014 | 11:56

Zavří­t reklamu