válkaČeskoslovenskoobjevy

Tisíce vojáků vytvářely fantastické obrazy svými těly, fotograf si kvůli tomu vozil věž

Tisíce vojáků vytvářely fantastické obrazy svými těly, fotograf si kvůli tomu vozil věž

Arthur Mole byl obyčejný fotograf na volné noze protloukající se životem. Nikdy by o něm nikdo neslyšel, kdyby v průběhu první světové války nedostal geniální nápad. Vytvořit obrazy z desetitisíců vojáků.

Redakce Extrastory.cz 6. října 2014
Socha Svobody

Socha Svobody

S obrovským zápalem naaranžoval desetitisíce vojáků na vojenských základnách, ale také rezervisty a civilní personál do gigantických kompozic, které si předtím detailně rozvrhl. Kouzlo bylo v tom, že se vše muselo sledovat z ptačí perspektivy. Zatímco ze země byl obrovský shluk vojáků jen obrovský shluk vojáků, z výšky 24 metrů se najednou vyloupl podivuhodný obraz.

Americký štít

Americký štít

Je fascinující, že fotografie pořizoval Mole na dnešní dobu primitivní fotografickou technikou. Žádný fotoshop, žádné hypermoderní fotoaparáty, jen obyčejný fotoaparát z roku 1916. Podstatou všeho bylo přesně desetitisíce vojáků naaranžovat na určená místa a přivézt si s sebou speciální 24 metrů vysokou věž. Z ní se pak pořizoval výsledný snímek.

Americký orel

Americký orel

Obraz se připravoval zhruba týden, výsledné aranžování mas vojáků trvalo hodiny, někdy i celý den. Mole vše řídil z věže pomocí megafonu a dával pokyny dolů máváním dlouhé tyče s praporkem na konci.

Znak US Marines

Znak US Marines

Mole byl, přestože pocházel z Anglie, velkým americkým patriotem. Jako témata obrazů si tak vybíral vlastenecké ztvárnění prezidenta Woodrowa Wilsona, Zvonu Svobody, Sochy Svobody, Amerického orla, Americkou vlajku nebo emblém mládežnické organizace YMCA.

Emblém 1 pěší divize

Emblém 1 pěší divize

Na Zvon Svobody bylo potřeba shromáždit 25 000 vojáků, na Americký štít dokonce 30 000 lidí. Moleho obrazy byly mnohokrát vystaveny a získaly svému autorovi nehynoucí slávu. I v současnosti americká armáda čas od času při různých příležitostech sestavuje živé obrazy, ale počtem lidí se žádný z nich neblíží Moleho kompozicím.

Zvon Svobody

Zvon Svobody

Další články

Zavří­t reklamu