Tisíce těchto uren byly nalezeny v Pomořansku, podle vědců znázorňují naše předky.

Tisíce těchto uren byly nalezeny v Pomořansku, podle vědců znázorňují naše předky. | zdroj: ancientpages.com


Tisíce neobvyklých uren znázorňujích obličeje byly objeveny v Polsku

TÉMATA: archeologie | nálezy | polsko

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 11. 2017 | 08:29

Jedny z nejzajímavějších artefaktů z doby před naším letopočtem jsou tzv. obličejové urny. Ty byly objeveny v Pomořansku na hranicích mezi Německem a Polskem a její stáří se odhaduje na 2500 let.

Tyto urny umožňují archeologům doslova pohlédnout do očí dávných obyvatel a také pomoci rekonstruovat jejich oblečení a šperky. Ty jsou na urnách vyobrazeny v podobě ozdobných ornamentů a zcela nepochybně reprezentují tehdejší způsob odívání.

Urny mají tvar vázy s oblým tělem a užším hrdlem. Horní část urny má podobu obličeje, s největší pravděpodobností jde o obličej člověka, který je v urně pohřben. „Pokud nalezneme další stejné urny v průběhu našich vykopávek, nebude pochyb o tom, že naši předkové se snažili ztvárnit smrt tak věrně, jak jen uměli,“ říká Alina Langowská, hlavní archeoložka z výzkumu uren.

Pro archeology je ztvárnění lidí na urnách velmi cenným pomocníkem. Z dob před tisíci lety se totiž nedochovalo žádné původní oblečení. Vyobrazení na urnách je tak zdrojem poznání, které dává dobrou představu o tom, co lidé tehdy nosili na sobě. To se týká také náušnic, řetízků, náramků a dalších ozdob. „Víme, jak byly používány, už nemusíme hádat,“ dodává Langowská. Na urnách je dokonce vyobrazeno i tetování tehdejších lidí.

Na 500 místech, kde jsou prováděny vykopávky, bylo nalezeno už 2200 obličejových uren. Z nich 400 současně obsahovalo znázornění oblečení a doplňků. Právě ty byly vyčleněny k dalšímu studiu.  

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 11. 2017 | 08:29

Zavří­t reklamu