Řasokoule zelená se vyplavila na pláži Dee Why Beach v Sydney. | zdroj: The Manly Daily


Tisíce mimozemských vajec se vylíhly na pláži v australském Sydney. Je to přírodní jev, nebo UFO? Vědci jsou zmateni

Jen si to představte: Jako obvykle se jdete ráno proběhnout po své oblíbené písečné pláži, když tu nečekaně narazíte na obrovské množství podivných zelených koulí, mezi kterými musíte kličkovat! Přesně takový šok nedávno zažili všichni, kdo se procházeli podél pláže Dee Why Beach nedaleko australského města Sydney. Pro jejich tvar je místní začali nazývat „mimozemskými vejci“, "marťanskými chomáči vlasů“ či „japonskými mechovými koulemi“. Někteří je rovnou označili za UFO.

user-avatar

Emil Franz

25. 09. 2014 | 07:04

Surfaře noví návštěvníci pláží notně překvapili.

„Ještě před třemi dny jich tu bylo jen pár, ale teď je jich tu všude plno a jsou i větší,“ uvedla pro The Manly Daily Jenny Zhang ze severního předměstí Sydney. Podle další očité svědkyně, Scarlet de Villiers, která na pláž chodívá každý den na procházku, bylo toho dne dost větrno a nastal velmi vysoký příliv. „Zvedla jsem jednu kouli a zkusila ji zmáčknout, byla tak měkkoučká. Nebyla jsem si jistá, zda ještě žije, a bála jsem se jí ublížit,“ prozradila své pocity. „Ale zaujalo mě, jak jsou všechny perfektně zakulacené a že vypadají jako živé,“ dodala.

Vypadá to, jako by je tu zanechali ufoni.

Vědci však zelené koule nepovažují za návštěvníky z vesmíru, ale za druh mořské řasy, která při přemisťování z místa na místo a otáčení se na všechny strany nabývá kulovitého tvaru. Podle docenta z univerzity v Novém Jižním Walesu Alistaira Poora by mohlo jít o velmi vzácný typ živé zelené řasy zvané Aegagropila linnaei, která se na světě vidí jen málokdy. Dosud se spíše vyskytovala v jezerech  na severní polokouli, a sice na Islandu, ve Skotsku, v Japonsku a v Estonsku. Tohle je poprvé, co ji moře vyplavilo na břeh, zřejmě kvůli teplejšímu počasí a proudění vody.

Některé koule měří 20-30 cm v průměru.

Záhadou také je, proč se tahle řasa vůbec zakulacuje. Podle jedné z hypotéz ji to chrání před predátory, podle jiné jí to pomáhá v pohybu pomocí proudění vody a také jí to usnadňuje zbavovat se nečistot ze stélek. Objevil se také názor, že díky svému kulatému tvaru se řasa snadněji skutálí zpět do vody, a tudíž neuschne. 

V Japonsku jsou tyhle řasokoule zelené ohroženým druhem.

V Japonsku se výskyt řasokoule zelené alarmujícím způsobem snižuje a už od roku 1920 je tam zařazena mezi ohrožené druhy. Zato plážoví rekreanti v Austrálii si teď na její nedostatek rozhodně nemohou stěžovat.

 

 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Emil Franz

25. 09. 2014 | 07:04

Zavří­t reklamu