válkaČeskoslovenskoobjevy

Tisíce Jugoslávců chtěly bojovat za Československo v srpnu roku 1968

Tisíce Jugoslávců chtěly bojovat za Československo v srpnu roku 1968
Zdroj: Profimedia.cz

Po sovětské intervenci v roce 1968 se v bývalé Jugoslávii přihlásilo dvě stě tisíc dobrovolníků, kteří chtěli přijít na pomoc Československu. Celá Jugoslávie pak doslova otevřela náruč všem našim turistům, které srpnové události v Praze před 50 lety nemile překvapily.

Václav Pokorný 22. srpna 2018

„Hlásil se obrovský počet dobrovolníků na obranu Československa. A měli na mysli i možnost, že Jugoslávie může být další na řadě,“ řekl pro Český rozhlas profesor filozofie Svetozar Stojanovič, bývalý člen Rady pro zahraniční vztahy Ministerstva zahraničních věcí Srbska.

Profesor Stojanovič byl přímým pamětníkem a také aktérem těchto událostí a úzce spolupracoval mimo jiné se Zdeňkem Mlynářem, jedním z hlavních představitelů Pražského Jara.

V rozhovoru připomněl okamžiky, kdy se naši lidé setkali v Jugoslávii s obětavou pomocí:

„Lidé u nás, jakmile se dozvěděli o vpádu vojsk, spontánně pomáhali Čechům a Slovákům, kteří tu byli ve velkém počtu na dovolené – u moře, na horách, jako turisté, spousta si je vzala k sobě domů a chovali se k nim jako k příbuzným.“

Podle jeho slov byla Jugoslávie již po konci druhé světové války v hledáčku imperiálních choutek sovětského vůdce Stalina. Od intervence však ustoupil, protože se obával právě dobrovolníků a toho, co dokáží, když se jejich země ocitne v ohrožení.

Studentské protesty v Bělěhradu (1968)

Studentské protesty v Bělěhradu (1968)

V Bělehradě i dalších jugoslávských městech tehdy lidé masově demonstrovali na podporu napadeného Československa. Přihlásilo se na dvě stě tisíc dobrovolníků, kteří chtěli v roce 1968 přijít naší zemi na pomoc.

Jugoslávci si také velmi vážili obětí Jana Palacha a Jana Zajíce, kteří se upálili na protest proti okupaci. Po celou dobu komunistického režimu Češi a Slováci nejčastěji emigrovali právě přes Jugoslávii. Byli zde pokaždé přijímáni jako nejmilejší slovanští bratři a s emigrací jim místní lidé vždy ochotně pomohli.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu