válkaČeskoslovenskoobjevy

Timothy Treadwell zasvětil život medvědům grizzly, nakonec ho jeden z nich rozsápal

Timothy Treadwell zasvětil život medvědům grizzly, nakonec ho jeden z nich rozsápal
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Timothy Treadwell strávil celý svůj život mezi medvědy grizzly. Tyto ohromné šelmy si zamiloval a naučil se, jak získat jejich důvěru a vycházet s nimi. Postupem času mezi nimi vzniklo silné přátelství. O to více je šokující, že to byl nakonec jeden z medvědů, kdo ukončil Treadwellův život.

Tomáš Chalupa 19. října 2018

Říkalo se mu Grizzly Man. Jeho vášeň pro medvědy grizzly ho zavedla na Aljašku do národního parku Katmai, kde je zkoumal a točil o nich dokumentární filmy. Strávil v národním parku třináct sezón. Postupem času se mu podařilo nejen najít medvědy grizzly, ale také si získat jejich důvěru. Natočil snímky, kterého jej zachycují, jak se dotýká dospělých medvědů nebo si hraje s mláďaty. To je samo o sobě mimořádné, protože se tu bavíme o jednom z největších druhů medvědů, který by, pokud by se cítil ohrožen, mohl člověka lehce zabít.

Přestože si Treadwell svými filmy získal proslulost, stále existovalo mnoho lidí, kteří považovali jeho expedice za vysoce riskantní. Zejména pracovníci parku ho opakovaně varovali, že přátelské chování medvědů se může velmi lehce změnit v opak a Treadwell se dostane do smrtelného nebezpečí. Někteří měli pocit, že Treadwell prostě zachází příliš daleko a narušuje přirozený řád v parku.

Postupem času začal strážcům parku velmi vadit. Několikrát byl popotahován za to, že nechával zřejmě úmyslně jídlo v otevřeném stanu, což bylo skvělé lákadlo pro medvědy. V roce 1998 dokonce park přijal speciální předpis, kterému se říkalo Treadwellovo pravidlo. Říkalo se v něm, že každý, kdo nocuje v parku, musí minimálně jednou za pět dní svůj tábor přesunout, aby si divocí medvědi nezvykali na lidskou přítomnost.

Treadwell sice pravidlo dodržoval, ale jinak se na jeho přístupu k medvědům nezměnilo nic. Považoval je za své přátele a měl dojem, že jejich pouto je silné a oboustranné. To vedlo k tragickému konci.

V roce 2003 kempoval Treadwell se svou přítelkyní Amie Huguenardovou. 5. října se ještě ozvali satelitním telefonem svému kolegovi v Malibu. O den později je našli oba mrtvé, rozsápané medvědem. Objevil je pilot jejich leteckého taxíku, který po nálezu těl ihned zavolal zaměstnance parku.

Při ohledávání těl na ně zaútočil medvěd a museli ho zastřelit. Stejným způsobem museli naložit ještě s jedním mladým medvědem, který je ohrožoval. Bylo jasné, že medvědi v okolí rozhodně nejsou přívětivě naladěni. Na místě se našla videokamera s šestiminutovým záznamem. Je na něm zachycena celá hrůza, kdy medvěd napadl nejprve Treadwella a potom Huguenardovou. Není na něm žádný obraz, ale jen zvukový záznam. Ten končí děsivým řevem Huguenardové, kterou právě trhal na kusy medvěd grizzly. Kazeta nebyla nikdy publikována, protože jde o opravdu děsivou záležitost. Na internetu dodnes sice kolují „zaručeně pravé“ záznamy z Treadwellovy kamery, ale jde o napodobeniny. Každopádně Treadwell i jeho přítelkyně se nakonec stali oběťmi tvorů, které tak milovali – medvědů grizzly.

Další články

Zavří­t reklamu