válkaČeskoslovenskoobjevy

Tihle němečtí teenageři se vzepřeli Hitlerovi. Utíkali do přírody, poslouchali jazz

Tihle němečtí teenageři se vzepřeli Hitlerovi. Utíkali do přírody, poslouchali jazz
Zdroj: allday.com

Nikdy v životě již nebudou svobodní. Tento temný ortel vyřkl nad milionem německých dětí v roce 1938 Adolf Hitler. Diktátor pro "svou" mládež vytvořil jednotný program: v deseti nástup do Jungvolku, ve čtrnácti Hitlerjugend, potom NSDAP. Následovala povinná pracovní služba a odvod do armády. Ne všichni mladí Němci však byli nadšení z toho, že musí své mládí obětovat službě pro vlast. Někteří vzdorovali podobně jako Češi v dobách komunismu – poslechem zakázané hudby, trampingem i způsobem oblékání.

Yvonne Pokorná 20. ledna 2017

I když jazz, tanec nebo kempování ve volné přírodě se nám dnes už nejeví jako něco buřičského, zabývat se něčím takovým v nacistickém Německu si doslova koledovalo o průšvih. Nacisté považovali vysedávání v kavárnách, randění a černošskou hudbu za značně nemorální věc. Základním cílem, ke kterému měl podle Adolfa Hitlera každý mladý Němec směřovat, byl vstup do německé armády a NSDAP. K tomuto směřování měly napomáhat mládežnické organizace, jako byla Hitlerjugend. Důraz se kladl na fyzickou připravenost a zdatnost, schopnost rozumět válečné taktice a ovládat zbraně. Od roku 1939 bylo členství v této organizaci povinné. Přesto na území Německa existovaly skupiny mladých, kteří se této doktríně odmítli podřídit.

Piráti protěže

Piráti protěže

Nejznámějšími a také nejpronásledovanějšími byli Piráti protěže (Edelweiss Piraten), nazývaní podle květu protěže (Edelweiss), který si dali do znaku. Měli svou vlastní uniformu – kostkovanou košili, krátké tmavé kalhoty, bílé ponožky a odznak s alpskou protěží. Většinou šlo o mládež z dělnických rodin, nejčastěji ve věku mezi čtrnácti a sedmnácti lety, a nechyběly mezi nimi ani dívky. Práci v továrnách odbývali, místo toho je bavilo scházet se po kavárnách a toulat se ulicemi. O víkendech podnikali výlety do přírody, kde je nikdo nemohl nešpehovat a udávat. Tady si taky odbývali své první sexuální zkušenosti, které jim genderově separované nacistické hnutí mladých upíralo. Hráli na kytary, byli hluční, nespoutaní a sebevědomí. V očích nacistů měli pověst nekontrolovatelných a nevyzpytatelných spratků, kteří mlátí členy Hitlerjugend, kdykoli je uvidí.

Swingující mládež

Swingující mládež

Jiné skupiny mládeže dávaly najevo svůj nesouhlas s nacistickou kulturou tím, že se oblékali podle britské a americké módy a poslouchali jazz a swing. Tančili oblíbené americké tance a konverzovali anglicky. Nacisté veřejné taneční festivaly zakázali, ale docílili jenom toho, že se přesunuly do soukromí.

Za války piráti ve své rezistenci přitvrdili. Jejich heslem se stalo „Nekonečnou válku Hitlerovi.“ V opuštěném bunkru na předměstí Kolína nad Rýnem ukrývali uprchlíky z koncentračních táborů, Židy, německé válečné dezertéry i uprchlé nuceně nasazené. Čmárali protinacistická hesla po zdech, napadali patroly, vykolejovali vlaky s municí, sypali do nádrží nacistických aut cukr a kradli z nacistických skladů zbraně i jídlo.

Veřejná poprava pirátů

Veřejná poprava pirátů

V Kolíně dokonce v roce 1944 plánovali vyhodit do vzduchu velitelství gestapa s pomocí roznětek z nevybuchlých britských bomb. Nikdy k tomu nedošlo, plán byl předem prozrazen a mnozí z pirátů skončili před soudem. Pro výstrahu ostatní mládeži šest z nich bylo v listopadu roku 1944 veřejně oběšeno na železniční stanici v Kolíně. Další skončili v koncentračních táborech, nápravných školách či psychiatrických léčebnách.

Odpor pirátů vůči nacistům byl v ostrém kontrastu s nadšením stejně starých vrstevníků, kteří bojovali v armádě. „Naší písní je svoboda, láska a život, jsme Piráti protěže,“ zpívali v době, kdy celé Německo oslavovalo heroickou smrt pro dobro vlasti. I mnoho let po skončení války bylo na ně nahlíženo jako na kriminální živly. Teprve až v roce 2005 je Německo uznalo za příslušníky odboje a vymazalo záznamy o jejich trestné činnosti, které jim do rejstříků zanesli nacisté.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu