Smith and Wesson .44, nový model revolveru s jednočinnou spouští z roku 1888 | zdroj: dangerousminds.net


Tiffany nevyráběl pro dámy jen luxusní šperky, ale i nádherně vyzdobené stříbrné revolvery!

Krása může i zabíjet. Přesně to člověka napadá při pohledu na tyhle výstavní kousky střelných zbraní. Takové mohly držet jen elegantní dámy v glazé rukavičkách. Jsou vyrobeny z toho nejlepšího stříbra a umně vyzdobené jemnou rytinou, tu a tam vykládané polodrahokamy a dokonce i vzácnou slonovinou. Klenotník se na nich zjevně vyřádil. Obzvlášť šlo-li o tak vyhlášenou značku, jakou je Tiffani. Tohle jméno má dodnes ve světě skvělý zvuk!

user-avatar

Ivanhoe

1. 10. 2014 | 07:06

Stříbrná rukojeť revolveru je vyzdobena rytinami znázorňujícími lov na bizony

Firma Tiffani se prestižního uznání dočkala už v roce 1867, když na Světové výstavě v Paříži získala cenu za nejlepší design a výrobu ze stříbra. Stala se tak první americkou firmou, která dokázala uspět před evropskou porotou.

Smith and Wesson, nový model námořnického revolveru ráže 3 .44 s dvojčinnou spouští

Než společnost v roce 1902 převzal Louis Comfort Tiffany po smrti svého otce a zaměřil ji více na šperkařství, bylo jméno slavné americké firmy spojené hlavně s výrobou luxusního skla a poněkud robustnějších druhů zboží ze stříbra, jakými byly právě tyhle střelné zbraně.

Detail ústí hlavně

Společnost Tiffany je vyzdobila stříbrem v letech 1880 až 1905 pro přední americké výrobce zbraní Colt, Winchester a Smith & Wesson. Vznikly buď na speciální přání zámožného klienta nebo na zakázku výrobce, který se chtěl výstavními kousky pochlubit na různých exhibicích, jako například na Světové kolumbijské výstavě v Chicagu v roce 1893.

Smith and Wesson revolver ráže .32 s jednočinnou spouští, vystavený na Světové kolumbijské výstavě v Chicagu v roce 1893

Ačkoli by člověka při pohledu na tyhle umělecky ryté zbraně napadlo, že opravdu patří spíše pod muzejní sklo jako předmět obdivu a společenské konverzace, při bližším prozkoumání na nich objevíme známky jistého opotřebení i trhlinky času. Je vidět, že neležely jen tak v šuplíku, ale že je jejich majitel i používal. Zda z nich někdy vystřelil, už se nedozvíme. 

Revolver Smith and Wesson ráže .44 s dvojčinnou spouští, vyrobený speciálně pro George Jay Goulda (1864–1923)

Každopádně se dnes ústí jejich hlavně už nemusí nikdo bát, protože tyhle smrtící zbraně odpočívají ve vitrínách Metropolitního muzea umění v New Yorku  – jako krása, která nijak neublíží. 

Detail zbraně vykládaný slonovinou

Revolver Smith and Wesson ráže .38 s dvojitou spouští, vykládaný polodrahokamy

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Ivanhoe

1. 10. 2014 | 07:06

Zavří­t reklamu