válkaČeskoslovenskoobjevy

Tibetský mastif má geny z horského vlka, proto vydrží v extrémních výškách

Tibetský mastif má geny z horského vlka, proto vydrží v extrémních výškách
Zdroj: livescience.com

Tibetští mastifové jsou obrovští psi, kteří v sobě mají geny a krev místních horských vlků. Mají díky tomu speciální schopnost, která jim umožňuje spotřebovat méně kyslíku a žít ve vysoko položených oblastech s řídkým vzduchem.

Tomáš Chalupa 8. října 2019

Za schopnost těchto velikých psů dýchat řidší vzduch mohou geny získané od horských vlků. S těmi se někdy v minulosti podle nové studie zřejmě zkřížili. Bez těchto genů by psi v takových výškách zahynuli, stejně jako jakýkoliv jiný druh psa. Kyslíku je tam zkrátka příliš málo a běžně v takových výškách psi nežijí, vyjma horských vlků.

Za vším stojí dvě aminokyseliny, neboli malé kousky proteinu, které v krvi dokáží lépe zachycovat a vylučovat kyslík. V krvi se také produkuje vlkům i mastifům hemoglobin obsahující železo, které na sebe váže kyslík. Bez těchto látek by byl kyslík pro organismus nedostatečný.

Tibetský mastif nebo také tibetská doga (používají se oba názvy) je znám už od roku 1121 před naším letopočtem, kdy se o něm píše v čínské knize letopisů. O těchto velkých psech se zmiňovali také Aristoteles nebo Alexandr Veliký. Právě posledně jmenovaný tyto psy přivezl s sebou do Evropy. O tibetských dogách, kteří sloužily zejména jako hlídači stád a stanů, se tradovalo, že dokáží zabít i tygra. Hojně byli chovány také v tibetských klášterech.

Označení mastif i doga je ze zoologického hlediska chybné, protože tento pes nepatří ani pod jedno z těchto plemen. Pojmenovali jej tak kdysi Evropané a jméno už mu zůstalo. Tito psi jsou velmi inteligentní, jsou zvyklí se sami rozhodovat, protože v době nepřítomnosti svého pána museli sami hlídat svěřený majetek. Je to pes mimořádně věrný a odvážný. Sám nikdy neútočí, ale při obraně je schopen bojovat až do konce, ať už vlastního nebo nepřítele. Právě díky tomu je tento pes dodnes oblíben nejen v Tibetu, ale i mnoha jiných částech světa.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu