Thurst SSC je doposud nejrychlejší

Thurst SSC je doposud nejrychlejší "auto" na světě. | zdroj: thevintagenews.com


ThrustSSC je stále nejrychlejší auto na světě, překonalo i hranici zvuku

TÉMATA: automobily | rekordy | extrémy

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 07. 2019 | 12:00

Britský tryskový speciál, který ze všeho nejvíce připomíná futuristickou raketu, je stále držitelem světového rekordu v dosažené rychlosti. 15. října roku 1997 dosáhl rychlosti 1228 km/h.

O tom, že jde spíše o raketu na kolech než auto, vypovídá i fakt, že byl pilotován pilotem britského královského letectva Andym Greenem. K testům došlo v Black Rock Desert ve státě Nevada. ThrustSSC byl poháněn dvěma motory Rolls-Royce Spey, které se používají na stíhačce F-4 Phantom. Motory jsou schopny vyvinout tah 223 kN. Za vteřinu spálí 18 litrů paliva, což je asi spotřeba 5500 litrů/100km. Než došlo k finálnímu pokusu, bylo vozidlo dva roky testováno v poušti Al Jafr v Jordánsku.

Boj o pokoření extrémní rychlosti a překonání rychlosti zvuku vypukl už po druhé světové válce. V roce 1947 Chuck Yeager dosáhl ve speciálu Bell X-1 rychlosti zvuku. V roce 1983 pak Richard Noble pokořil světový rekord, když dosáhl rychlosti 1018 km/h ve voze Thrust 2. Thurst SSC i Thurst 2 jsou dnes vystaveny v Dopravním muzeu v Coventry.

Tvůrci ThrustuSSC vedli v minulosti spor s týmem, který stojí za konkurenčním projektem BloodhoundSSC. Pilotovat by jej měl opět Andy Green. Společnosti Intel a Orange, které za Bloodhoundem stojí, tvrdí, že podobností není mnoho a že se k překonání rychlostního rekordu vydali vlastní technologickou cestou.  

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 07. 2019 | 12:00

Zavří­t reklamu