válkaČeskoslovenskoobjevy

Thriller Dítě číslo 44 se v Rusku nesmí promítat, prý zkresluje historii

+ 1 fotka+ 2 fotky

Rusové si zřejmě velmi neradi připouští svou vlastní historii a už vůbec se jim nelíbí, pokud jejich temné dějiny popisuje nějaký západní režisér. Jinak si lze těžko vysvětlit, že thriller Dítě číslo 44, pojednávající o skutečném případu masového vraha, známého jako rostovský řezník, se nesmí na území Ruské federace promítat.

Tomáš Chalupa 1. června 2015

Je zajímavé, že Rusko přitom napřed s promítáním filmu souhlasilo, dokonce už byla nachystána mediální a marketingová kampaň. Pak se ale cosi stalo. „Ministerstvo obdrželo řadu připomínek a stížností na zkreslování historických faktů a svévolnou interpretaci událostí před druhou světovou válkou, během ní a po ní. Zkresleny jsou i typy a charaktery sovětských občanů té doby,“ píše se v prohlášení ministerstva kultury. Uvádět takový film v roce 70. výročí konce druhé světové války je podle úředníků nepřípustné.

Těžko soudit, jak mohly být zkreslené typy a charaktery sovětských občanů, protože každý film pracuje s určitou uměleckou licencí. Pravda může být spíš jinde. Pátrání po masovém vrahovi Andreji Čikatilovi bylo neuvěřitelně dlouhé a trvalo přes deset let. Bylo neprávem zatčeno mnoho lidí, jeden z nich dokonce ve vazbě spáchal sebevraždu. Komunisté odmítali uvěřit, že v socialistickém zřízení se může vyskytnout masový vrah, což byl podle nich jev možný pouze ve zkaženém kapitalismu. Pátrání provázela neschopnost a liknavost. Čikatila dokonce jednou chytli, ale v laboratoři zpackali provedení krevních testů, takže ho museli zase pustit s tím, že má jinou krevní skupinu než pachatel. Vyšetřovatelé si stěžovali na nedostatek lidí a žádali, aby mohli povolat odborníky z FBI. To bylo samozřejmě zamítnuto.

Je otázka, jestli připomenutí těchto chyb vadí Rusům natolik, že zakázali promítání filmu, nebo jsou za tím jiné příčiny. Mnoho masových vrahů v historii si hrálo s policií jako kočka s myší, například slavného Zodiaka nechytli nikdy, přestože o svých činech posílal zprávy do novin. Policie po celém světě dělají v takových případech mnoho chyb, z dnešního pohledu možná nepochopitelných, ale omluvitelných. Jenže Rusko v současné době nerado slyší o svých chybách a už vůbec je nechce vidět na filmovém plátně. V České republice se naštěstí na film můžeme podívat, premiéru měl 28. května.

Další články

Zavří­t reklamu