Thomas Jefferson se možná o smrti malého chlapce nikdy nedozvěděl, byl za ni ale zodpovědný.

Thomas Jefferson se možná o smrti malého chlapce nikdy nedozvěděl, byl za ni ale zodpovědný. | zdroj: thevintagenews.com


Thomas Jefferson choval před Bílým domem agresivního berana, který zabil malého chlapce

TÉMATA: zvířata | prezidenti | usa | ovce | bílý dům | tragédie

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 12. 2018 | 11:00

Thomas Jefferson je jednou z nejvýznamnějších postav americké historie. Otec zakladatel, autor Deklarace nezávislosti, třetí prezident USA. Jenže měl také svým způsobem na svědomí život malého chlapce.

Thomas Jefferson (1743–1826) nebyl jen politik a vzdělanec, ale také obyčejný majitel půdy a zemědělec. Pěstoval na svých pozemcích obilí, zeleninu a tabák. Právě tabáková plantáž byla hlavním zdrojem jeho příjmů. Měl také spoustu domácích i zemědělských zvířat. A na své zemědělské kořeny nezapomněl ani poté, co se stal prezidentem. Nezdráhal se na trávníku před Bílým domem pást stádo asi 40 svých ovcí. Věc do té doby naprosto nevídaná.

Šlo o Shetlanské ovce, plemeno s vynikající vlnou a chutným masem. Chloubou Jeffersonova stáda byl statný beran. Bylo to podivné a velmi agresivní zvíře. Byl to částečně mutant, který měl místo dvou hned čtyři rohy. Napadal jimi všechny kolem včetně lidí. Hájil si své teritorium opravdu nevybíravým a divokým způsobem.

Nakonec vše dopadlo tragédií. Malý chlapec přecházel přes trávník před Bílým domem a beran ho divoce nabral na rohy. Chlapec skončil na šest týdnů v nemocnici, protože byl zle poraněn. Jiný chlapec už tolik štěstí neměl a beran ho svými čtyřmi rohy usmrtil.

Otázkou je, jestli prezident Jefferson o těchto incidentech věděl. Prameny se v tomto různí. Ale je nepochybné, že věděl, jak nebezpečné a divoké zvíře pase zcela volně před svým sídlem. Anna Maria Thortonová, Jeffersonova přítelkyně, si v poznámkách napsala, že prezident byl z chování svého berana velmi smutný. Nakonec byl nucen jej poslat na farmu do Monticella, kde byl držen v izolaci od ostatních ovcí i lidí.

Ani to ale berana nezastavilo. V Monticellu prorazil ohradu, vnikl mezi ostatní ovce a několik jich zabil. Byly mezi nimi i jeho vlastní jehňata, která zplodil. Bylo jasné, že to zvíře je doslova šílené. Jefferson nařídil berana utratit.

Z dnešního pohledu jde o neuvěřitelné historiky. Bezpečnostní opatření před Bílým domem neumožňují, aby si tam prezident choval ovce, i kdyby náhodou chtěl. A z hlediska dnešních zákonů by zřejmě musel prezident opustit svůj úřad, pokud by se zjistilo, že jeho zvíře zabilo malého chlapce.

Jefferson ale nebyl jediný, kdo měl početné zvířectvo kolem Bílého domu. Theodore Roosevelt měl dokonce cosi jako malé zoo, Calvin Coolidge choval medvědy, slony a další zvířata. James Buchanan měl slona, John Adams a Herbert Hoover chovali aligátory. Kromě divokého Jeffersonova berana ale žádné zvíře nikoho nenapadlo člověka ani nikomu neublížilo.

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 12. 2018 | 11:00

Zavří­t reklamu