válkaČeskoslovenskoobjevy

Thermopolium byl antický fast food, jedli tam hlavně chudáci

Thermopolium byl antický fast food, jedli tam hlavně chudáci
Zdroj: ancientpages.com

Zajít na hamburger nebo hranolky, to je dnes naprosto samozřejmá věc, ať už je člověk chudý, nebo bohatý. Občas něco rychle sníst zkrátka potřebují všichni. V antickém Římě ale do fast foodu chodili pouze lidé, kteří měli hluboko do kapsy.

Tomáš Chalupa 3. dubna 2018

Římský fast food se nazýval thermopolium. Byla to lidová jídelna, kde bylo jídlo okamžitě na stole a nebylo drahé. Možná, že nejpřiléhavější přirovnání by bylo k dnešním bufetům. Slovo thermopolium pochází z řečtiny a doslova znamená místo, kde je prodáváno něco teplého.

Pro thermopolium byly charakteristické stoly rozložené do tvaru písmene L. Na jídelníčku byly nejčastěji ryby nebo sýr s chlebem. Jako dezert posloužila miska medu a na zapití nejčastěji kořeněné víno.

Thermopolium navštěvovala pouze chudina, námezdní dělníci, drobní řemeslníci. Nikdy ne boháči nebo aristokraté. Mnoho chudých Římanů nemělo ve svém příbytku vlastní kuchyni a prakticky si jídlo nevařili. Takoví lidé byli v thermopoliu častými hosty.

Thermopolium mělo svou nezaměnitelnou atmosféru. Lidé, kteří tam přišli, se totiž dosti často opili, což s sebou přinášelo věci, které známe i z dnešních hospod. Hluk, křik, hádky, občas nějaká ta rvačka. Zkrátka bylo to místo rušné a rozhodně ne pro každého. Tuláci, pobudové, zlodějíčci, šmelináři, i taková sorta lidí byla v thermopoliu vítána.

Archeologové nalezli několik dobře zachovaných thermopolií v Pompejích a Herculaneu. Jedno thermopolium objevené v Popejích a nazývané Asellina je považováno za vůbec nejzachovalejší, a právě ono je zdrojem informací o tomto typu veřejného stravování v Římě. Je dokonce přístupné veřejnosti, přestože bylo několik let zavřeno kvůli rekonstrukci. Od roku 2010 je ale opět přístupné a i turisté se tak mohou podívat na tento antický předobraz dnešních bufetů a jídelen.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu