válkaČeskoslovenskoobjevy

The London Gazette vyšly poprvé v roce 1665, existují dodnes

The London Gazette vyšly poprvé v roce 1665, existují dodnes
Zdroj: Wikimedia Commons

Nejstarší periodicky vycházející noviny na světě, které existuji i dnes, se nazývají The London Gazette. Poprvé vyšly 7. listopadu roku 1665, tehdy pod jménem The Oxford Gazette.

Tomáš Chalupa 1. července 2021

The Oxford Gazette nebyly běžné noviny pokrývající zpravodajsky události, ale spíše bulettin vládnoucí strany. Většinou se také nedaly koupit, ale byly posílány poštou předplatitelům. To vedlo ke zpochybňování historického prvenství, o které se také hlásily například The Stamford Mercury, které sice začaly vycházet až v roce 1712, ale byly mnohem více dostupné veřejnosti.

Proč noviny vycházely nejprve v Oxfordu? Nemělo to nic společného s tamní slavnou univerzitou, jak by se mohlo na první pohled zdát. Do Oxfordu se přemístil celý královský dvůr Karla II. Stuarta, protože Londýn byl zasažen morovou epidemií. Král i dvořané toužili znát novinky, ale obávali se odebírat noviny tištěné v Londýně. Král proto nařídil, že noviny se budou tisknout přímo v Oxfordu, mimo centrum epidemie. Nikdo neměl být na pochybách, že právě tyto noviny jsou hlasem krále, takže na nich bylo vždy viditelně uvedeno: Published by Autorithy, tedy vytištěno úřadem, myšleno tím bylo samozřejmě královským. Po morové epidemii se dvůr i noviny přestěhovaly zpět do Londýna.

Thumbnail # Francouzské noviny vychází jenom 29. února
Mohlo by Vás zajímat:

Francouzské noviny vychází jenom 29. února

V roce 1666, tedy hned po návratu do Londýna, ale zažilo hlavní město ničivý požár, při kterém shořela i tiskárna novin. Od té doby ale vycházely noviny nepřetržitě a informovaly o zásadních událostech týkajících se Velké Británie. List vychází i dnes, je z něj týdeník, který opět přináší zejména informace z vládního tábora, z parlamentu, úřadů, armády a námořnictva. Jde tak o nejdéle vycházející periodický tisk na světě, byť jak už bylo řečeno, se do hry občas hlásí i jiní adepti.

Další články

Zavří­t reklamu