válkaČeskoslovenskoobjevy

The Beatles byli i filmoví průkopníci. Se Strawberry Fields Forever natočili jeden z prvních hudebních videoklipů

The Beatles byli i filmoví průkopníci. Se Strawberry Fields Forever natočili jeden z prvních hudebních videoklipů
Zdroj: vintag.es
+ 16 fotek+ 17 fotek

V roce 1967 natočil švédský režisér Peter Goldmann promo film pro skladbu Strawberry Fields Forever z repertoáru The Beatles. Jednalo se v podstatě o jeden z prvních prototypů dnešních hudebních videoklipů.

Simona Knotkova 18. března 2021

Strawberry Fields Forever byla úplně první píseň, kterou The Beatles nahráli pro osmou studiovou nahrávku Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band. Ač bývá její autorství přisuzováno dvojici Lennon/McCartney, ve skutečnosti ji složil pouze John Lennon. Hudebník se v ní vrací do svého dětství a do domu Armády spásy, pojmenovaném Strawberry Field, v jehož zahradě si jako malý chlapec hrál.

Thumbnail # Cover slavného Sergeanta Peppera neměl nikdy vyjít. Proč s ním měla EMI problémy?
Mohlo by Vás zajímat:

Cover slavného Sergeanta Peppera neměl nikdy vyjít. Proč s ním měla EMI problémy?

Song debutoval jako součást dvojsinglu s Penny Lane, kterou napsal pro změnu jen McCartney. Ve Velké Británii se umístil na druhém místě žebříčku prodejnosti, čímž kapela narušila čtyřletou šňůru prvních míst. Posluchači i kritici se ve svých dojmech ze skladby vcelku míjeli. Na vině byl pravděpodobně odklon od tradičního beatlesáckého zvuku k psychedelickému rocku, na což velká část popového publika nebyla připravená. Dnešní kritici i fanoušci se už ale vesměs shodnou – je to jedna z nejlepších písní The Beatles, která významně ovlivnila žánr.

Pro propagační účely byl povolán švédský televizní režisér Peter Goldmann, který měl s kapelou natočit film. V podstatě se jednalo o regulérní hudební videoklip, tak jak ho známe dnes. Jeho natáčení probíhalo 30. a 31. ledna 1967 v Knole Park ve městě Sevenoaks. Stejně jako audio také video se nese v psychedelickém duchu a na diváky čekají jasné barvy, reverzní záběry či abstraktní kompozice.

Thumbnail # V roce 1965 se The Beatles setkali s Elvisem. Brouci z nervozity ztratili řeč
Mohlo by Vás zajímat:

V roce 1965 se The Beatles setkali s Elvisem. Brouci z nervozity ztratili řeč

Hudební kritik Chris Ingham o výsledném díle napsal: „Nádherně a strašidelně osvětlené. (…) Mnoho pozornosti je věnováno detailům tváře a vousům The Beatles, jako by byl divák vyzván k rozjímání nad významem nového porostu muzikantů. Film má příhodně surreální atmosféru, která je při souběžném prožívání mimořádné nové hudby kapely lahodně dezorientující. Poslední scéna, ve které The Beatles vylévají plechovky s barvou na ‚piano‘, je podivně šokující, ale brilantně zapamatovatelná jako vyjádření ikonoklastického uměleckého záměru.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu