válkaČeskoslovenskoobjevy

Thajská škola nutila své studenty vyřvávat státní hymnu. Kdo zpíval moc potichu, toho stihl trest

Thajská škola nutila své studenty vyřvávat státní hymnu. Kdo zpíval moc potichu, toho stihl trest
Zdroj: odditycentral.com

Patriotismus má mnoho podob. Některé formy jsou zcela neškodné, jiné úsměvné a další zas docela kruté. Do jaké z těchto kategorií zapadá již utnutá praktika jedné z thajských škol, posuďte sami, jisté nicméně je, že přílišná snaha je někdy opravdu ku škodě a láska k vlastní zemi přeci nevyžaduje rozdrásání hlasivek.

Marta Šindlauerová 29. ledna 2020

V thajské provincii Pathum Thani stojí nenápadná, ba až obyčejná škola, která se nedávno nechvalně proslavila. Ředitelství tohoto vzdělávacího ústavu totiž napadlo, že by během tradice ranního pění státní hymny mohlo na svých studentech vyzkoušet novou praktiku k utužení disciplíny a k rozvoji patriotismu. Představitelé školy si do mobilů stáhli aplikaci Decibel X a začali provádět kuriózní měření: chtěli po studentech, aby zpívali státní hymnu tak hlasitě, aby zvuk překročil 85 decibelů.

Ti studenti, kteří se úspěšně prozpívali (nebo spíše prořvali) přes tuto hranici, mohli radostným krokem odkráčet na vyučování. Horší to bylo s těmi jedinci, kteří tak silnými hlasivkami vybaveni nebyli. Pakliže se dostali pouze na úroveň 80 až 84 decibelů, čekal je trest: museli zpívat hymnu ještě dvakrát. Vůbec nejhůř dopadli ti, jež se nezmohli na více než 80 decibelů. Ti byli donuceni pět skladbu třikrát a bůh ví, jestli pak byli schopni se orálně zúčastnit následné výuky nebo zda jim zbyly nějaké síly na zpěv další den ráno.

Škola ovšem svou podivnou praktiku neprovozovala příliš dlouho. Kontroverzní výchovné opatření se údajně podařilo zrealizovat pouze dvakrát. Pak už se informace o pochybné formě patriotismu dostala na internet a vyvolala pobouření, které vyústilo v zrušení těchto ranních zpěvů. S překvapivým zjištěním přišla pak i thajská televize One31, která se do inkriminované školy v rámci experimentu vydala. Osobně aplikaci Decibel X na 4300 studentech vyzkoušela a zjistila, že v průměru se hlasitost pohybovala mezi 74 a 75 decibely, což by dle pravidel školy značilo hrozivý ortel: muset zpívat hymnu ještě třikrát.

Pro úplnost a pochopení absurdity celé situace ještě uveďme, že dle odborníků je jakýkoli zvuk vyšší než 85 dB považován za škodlivý vůči lidskému sluchu. Záleží pochopitelně na tom, jak dlouho a jak často se hlasitému zvuku vystavujete.

Další články

Zavří­t reklamu