válkaČeskoslovenskoobjevy

Těžce nemocný Vladimír Menšík při posledním vystoupení mluvil jen o zdraví, za dva dny zemřel

+ 2 fotky+ 3 fotky

Před 30 lety, 29. května 1988, náhle zemřel jeden z nejoblíbenějších českých herců Vladimír Menšík. Bylo mu teprve 59 let. Naposledy stál či spíše seděl před kamerou v televizním pořadu Abeceda, kde již ztěžka dýchal a s jistou nostalgií nabádal diváky, aby se lépe starali o své zdraví.

Yvonne Pokorná 29. května 2018

Sám Menšík na zdraví nehleděl. Ačkoli celý život trpěl těžkým astmatem, kouřil i několik desítek cigaret denně. Byl známý též svou vášní k alkoholu, kvůli níž se podrobil protialkoholnímu léčení u docenta Skály, leč neúspěšně. Také jeho pracovní tempo bylo vražedné. Denně dělal až tři besedy společně s několika kolegy, a třeba i dvacekrát za dva týdny. O prázdninách pak zpravidla točil filmy. Často chodil na plac přímo od doktorů a všude bral s sebou velké množství léků, které nosil v podlouhlém kufříku. Kolegům ukazoval, jak má rozpíchané ruce, a se smíchem vykládal, že když už se ani ty šikovné sestřičky netrefí, tak neví, jak ten film dotočí.

Vladimír Menšík ve filmu Všichni dobří rodáci (1968)

Vladimír Menšík ve filmu Všichni dobří rodáci (1968)

Miroslav Plzák vyprávěl, jak jednou, při záchvatu dušnosti, Menšík, celý zmodralý, vpadl u něj na klinice na ošetřovnu: „Popadl gumové škrtidlo, sám si je omotal kolem paže, udělal uzel, jeden konec škrtidla stiskl zuby, mezitím dal sestře ampulku s antiastmatikem, které užíval,pak jí z ruky vzal stříkačku s jehlou a sám si lék píchl do žíly… Nemohl při tom mluvit, nemohl nám sdělit, že není nutné volat internistu… Místo toho, aby nám to říkal, neztrácel čas, sám to provedl. Injekci si vpíchl mistrně jednou rukou, protože věděl, kde nemá žílu rozpíchanou. My mu v tom pochopitelně nebránili. Všechno probíhalo rychle a zručně a on kolem sebe šířil neustále vlny své pozitivní osobnosti a autority, že si jedna sestra dokonce myslela, že se tu natáčí nějaký film… Jenomže tohle ještě nebyl konec představení. Poté co si vpíchl antiastmatikum, vstal, roztáhl paže, zhluboka se nadechl a s ulehčením prohlásil: ,Tak to mám zase za sebou!‘ Pak vytáhl krabičku cigaret a hned si jednu zapálil… Nebylo vůbec myslitelné mu to zakázat, třebaže si zapálil na ošetřovně, kde byl přísný zákaz kouření.“

S přibývajícími lety se hercův zdravotní stav zhoršoval. Dávky léků a injekcí se zvyšovaly, a protože už mu je nebylo kam píchat, měl do velké žíly zavedenou kanylu, do které si aplikoval roztok přímo ze stříkačky.

Vladimír Menšík si musel často píchat injekce.

Vladimír Menšík si musel často píchat injekce.

V nemocnici Menšík vždy pobyl co nejkratší dobu, aby mohl zase pracovat. Živil početnou rodinu – čtyři děti ze dvou manželství. Podle hercovy druhé manželky Olgy ho na smrt uštvali komunističtí pohlaváři. Měli na něj spadeno, a tak práci sháněl v osmdesátých letech jen velmi těžko.

„Protože na Barrandově seděl ředitel Ludvík Toman, který ho nesnášel a v televizi byl ředitelem Jan Zelenka, dostával můj muž méně práce nebo zcela nedůstojné úlohy. V posledních letech se živil zejména vlastním zájezdovým programem Křeslo pro hosta. Proto často utíkal z nemocnice, neboť bylo na něm závislých deset lidí. A také proto, že Vladimír potřeboval obecenstvo, „ sdělila před pár lety Olga Menšíková.

Naposledy herec předstoupil před publikum v televizním pořadu Abeceda, který se natáčel 27. května. Jeho výstup byl krátký, vsedě na židli, a i když Menšík stále vtipkuje, je poznat, že mu dochází dech i síly.

V sobotu 28. května měl vystupovat na galavečeru v brněnské hale Rondo. Jeho ošetřující lékařka Zdena Lipárová mu však radila nikam nejezdit. Krvácel totiž z vředu a nemohl pořádně dýchat. Menšík však neposlechl a ještě ten den, pozdě večer, navštívil svoji maminku.

„Byl v hrozném stavu,“ vzpomínal jeho synovec Pavel Svozil. „Aplikoval si do kanyly střídavě stříkačky antihistaminik s těmi na povzbuzení srdce. Když si vzal léky na astma a sedativa na bolesti, usínal, nebo téměř upadal do bezvědomí. Pak si vzal léky na povzbuzení srdce, ale za chvíli se zase dusil a naříkal bolestí. To se periodicky opakovalo. Přitom ještě bral léky na bolesti žaludku. Nemohl jíst, všechno, co snědl, vyzvracel. Těžko posoudit, zda si touto samoléčbou spíš neubližoval. Možná vícenásobně překračoval přípustné maximální dávky léků.“

Herec do poslední chvíle doufal, že v pořadu „Dnes večer v Rondu“ vystoupí. Do Ronda nakonec vůbec nedorazil. „Uprostřed přímého přenosu mi během písničky inspicient rozčileně pošeptal, že Vladimír nepřijde vůbec. Že je mu pořád hůř a já ho musím nějak omluvit. To se mi teprve rozklepala kolena. Viděla jsem ho už dřív několikrát v zákulisí, když nemohl dýchat a musel dostat injekci, vždy to ale nakonec zvládl, a nikdo nic nepoznal… Padla na mě zlá předtucha. Roztřásla jsem se, až jsem myslela, že to všichni v sále musí poznat. Řekla jsem, že Vladimír Menšík je nemocný, leží u své maminky a za námi dnes večer nepřijde. Že na něho myslíme, aby se brzo uzdravil,” popisovala dramatické okamžiky Magdaléna Dietlová, která pořad moderovala.

Celé Rondo tehdy tleskalo, lidé vstávali ze sedadel, aby dali najevo, jak moc mu přejí uzdravení. Nic z toho Menšík neviděl ani neslyšel, ležel v posteli a celou noc už jen v bolestech naříkal.

Druhý den ráno museli volat pohotovost. Lékař rozhodl, že bude nejlepší převézt herce do nemocnice. Do sanitky jej nesli na nosítkách. Ptali se, zda do nemocnice něco nepotřebuje. Protože ho už bolel každý dotek, zažertoval: „Hokejové štulpny!“ A naposled se zasmál.

V neděli večer pak diváky u televizních obrazovek dostihla zpráva, že jejich tolik milovaný herec zemřel.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu