válkaČeskoslovenskoobjevy

Texas už FEDu nevěří, chce miliardové zlaté rezervy stáhnout domů

Texas už FEDu nevěří, chce miliardové zlaté rezervy stáhnout domů
Zdroj: gulfbusiness.com

FED neboli americká centrální banka začíná mít velké problémy. Státy, které mají v jejich sejfech uloženy své zlaté rezervy, je chtějí zpět. Jak ukázal případ Německa, je dost velká pravděpodobnost, že trezory FEDu jsou ve skutečnosti prázdné.

Tomáš Chalupa 20. června 2015

Texas je dalším z řady států, který přestává věřit americké centrální bance FED. Tato soukromá instituce spravuje zlaté rezervy mnoha států, ale v posledních letech její pověst notně utržila. Na povrch se totiž dostaly informace, že německé zlaté rezervy, které v bance byly uloženy od šedesátých let, v trezorech nejsou. Německo opakovaně žádalo o vydání zlata a jednání jsou momentálně na mrtvém bodě. Celý zlatý poklad Němci neviděli už několik desetiletí a neochota FEDu zlato vrátit vyvolala obavy, že zlato je pryč.

Po vzoru Německa chce své zlato zpět údajně také Nizozemsko a Rakousko. Do fronty na zlato se postavil nejnověji také stát Texas, který požaduje, aby jeho zlaté rezervy v hodnotě miliardy dolarů byly převezeny na jeho území. Guvernér Texasu Greg Abott už podepsal výnos, aby byl zřízen speciální depozit na správu zlata. Jakmile bude zařízení vybudováno, mají se do něj z FEDu převézt z New Yorku všechny zlaté cihly.

Informace o zřízení depozitu na zlato zveřejnil republikánský senátor Giovanni Capriglione. „Od zveřejnění mám tisíce mailů a telefonátů od lidí doslova z celého světa, kteří by chtěli své zlato uložit do našeho depozitu. Lidé vnímají Texas jako velký a mocný stát a přesně tam chtějí mít své zlato,“ říká Capriglione.

Jenže velikost a moc státu Texas nebude tou pravou příčinou, proč je o alternativní úložiště takový zájem. Lidé a instituce po celém světě ztrácejí víru ve FED a jeho schopnost spravovat uložené zlato, jak ukázal případ Německa. Dalším důvodem je nevíra v bankovní systém jako celek. FED v současnosti tiskne neustále další peníze v rámci tzv. kvantitativního uvolňování (to samé dělá i naše ČNB) a mnoho ekonomů předpokládá, že tištění ničím nekrytých peněz může zásadně ohrozit celou ekonomiku. Texas se tak jeví jako bezpečný přístav, kam machinace a spekulace FEDu nedosáhnou.

Navíc je zde ještě jeden faktor, který hraje velkou roli. Spolu s ustavením texaského zlatého depozitu začne totiž platit nařízení, že zlato v něm uložené nemůže být za žádných okolností zkonfiskováno vládou. Texasané jistě vědí, proč si to do zákona dali.

Další články

Zavří­t reklamu