válkaČeskoslovenskoobjevy

Teta Jemima byl výbušný prášek na pečení, používali ho čínští partyzáni

Teta Jemima byl výbušný prášek na pečení, používali ho čínští partyzáni
Zdroj: warhistoryonline.com

Čínské guerilly bojující proti japonské okupační armádě měly k ruce velmi zajímavou zbraň. Její kódové označení bylo Teta Jemima, a byl to prášek na pečení, ovšem vysoce explozivní. Jíst se ovšem dal.

Tomáš Chalupa 24. listopadu 2018

Teta Jemima byla populární americká značka sladkého pečiva založená už někdy v 19. století. OSS, což byla předchůdkyně dnešní CIA, dala toto kódové označení své chemické substanci, která měla pomoci vést boj čínským partyzánům. Substanci vymyslel chemik ve službách této organizace, ukrajinský emigrant a fyzik George Bogdanovič Kistiakowsky. Ten vymyslel prášek na pečení, který byl současně vysoce explozivní výbušninou. Prášek byl navíc skutečně jedlý, měl zcela normální chuť. V případě nebezpečí tak mohli přímo před zraky Japonců čínští partyzáni sníst tuhle látku a tím jim dokázat, že je neškodná. Jídla navíc bylo všeobecně málo a tak byly dokumentovány případy, kdy se prášek skutečně použil a konzumoval jako potrava.

Prášek na pečení byl také samozřejmě zabalen do originálních plechovek a byl díky tomu velmi lehce pašovatelný a nevzbudil téměř žádnou pozornost. Frank Gleason, důstojník OSS z těch dob, vzpomíná, že tomu tak ale nebylo vždycky. První verze prášku totiž bylo možné použít k pečení, ale výsledné koláčky byly toxické. „Chtěli jsme ukázat majoru Milesovi, že z prášku lze skutečně péct. Řekl jsem našemu čínskému kuchaři, ať upeče pár muffinů. A řekl jsem mu: Nejez ty muffiny, jsou jedovaté. Když je ale vytáhl z trouby, tak nádherně voněly a on se neudržel. Myslel si, že jsme hamižní Američané a chceme si je nechat jen pro sebe. Tak jich pár snědl a pak málem umřel.“ OSS poté substanci vylepšila tak, že nebyla toxická a bylo možné ji i konzumovat.

Čínské hnutí odporu použilo celkem 15 tun tohoto prášku při mnoha operacích. Japonci až do konce války nezjistili pravou podstatu prášku Teta Jemima a považovali jej za neškodný. Byl to pro OSS i hnutí odporu ohromný úspěch, protože Japonci jinak byli v odhalování kontrabandu a zbraní velmi důslední.

Další články

Zavří­t reklamu