válkaČeskoslovenskoobjevy

Testy DNA odhalily, jak zemřel belgický král

Testy DNA odhalily, jak zemřel belgický král
Zdroj: dailymail.co.uk

V roce 1934 zahynul belgický král Albert I. Konspirátoři se domnívali, že jeho smrt byla politická vražda. Současná věda však dala odpověď na tuto záhadu. Smrt krále byla nehoda.

Tomáš Chalupa 7. července 2020

Král Albert I. tragicky zahynul a země se ponořila do smutku. Stalo se tak 17. února roku 1934, a protože nikdo nebyl svědkem jeho úmrtí, brzy se vyrojilo mnoho teorií, kdo za jeho skonem stál. Testy DNA ovšem potvrdily, že spadl ze skály v oblasti Marche-les-Dames v Ardennách. Byla to obyčejná nehoda, jak tvrdí vědci z univerzity v Lovani.

Když populární vladař zahynul, z Marche-les-Dames se stalo poutní místo. Lidé z okolí posbírali několik lístů a větví, na kterých byla králova krev. Novinář Reinout Goddyn odkoupil jeden z těchto listů a předal jej vědcům. Ti potvrdili nejprve, že jde o lidskou krev, a později, že jde o krev krále. Ani to však nejspíše nezastaví spekulace o smrti Alberta I. Velká většina z nich totiž počítala s tím, že Albertovo mrtvé tělo bylo do Marche-les-Dames přineseno až poté, co byl někde jinde zavražděn. To, že na místě byla nalezena jeho krev, tak nemusí pro milovníky konspirací nic znamenat.

Albert I. se proslavil za první světové války, když nejprve odmítl německé ulitmátum a pak se v čele svých vojsk po celou válku bránil na malém území ve Flandrech. Nikdy svá vojska neopustil a vedl i finální ofenzivu proti Němcům v roce 1918. Po válce stál v čele snah o obnovu a modernizaci země. Belgičané ho považují dodnes za mimořádně významnou osobnost a jeho smrt pokládají za za národní tragédii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu