válkaČeskoslovenskoobjevy

Testovali nacisté jadernou zbraň? Amatérský archeolog našel důkaz

Testovali nacisté jadernou zbraň? Amatérský archeolog našel důkaz
Zdroj: express.co.uk

O tom, že se nacisté snažili zvrátit průběh války nasazením jaderných zbraní, se ví již dlouho, jen není jasné, do jaké fáze se dostali. Náhodný objev radioaktivního materiálu amatérským hledačem pokladů je jen dalším důkazem, že na výrobě atomové bomby nacisté skutečně pracovali.

Yvonne Pokorná 24. listopadu 2017

Čtyřiašedesátiletý důchodce a amatérský archeolog Bernd Thälman pročesával s detektorem kovů terén ve městě Oranienburg na severovýchodě Německa a objevil v zemi kus podivného kovu. Odnesl jej domů a zjistil, že není magnetický. To ho znepokojilo, a zavolal proto policii. Přivolaní experti zjistili, že se jedná o radioaktivní materiál, a obyvatelé z okolních domů museli být evakuováni. Podezřelý předmět byl uložen do olověné nádoby a vynesen z domu. Thälman, který policii odmítl prozradit místo nálezu, aby mohl dál pátrat na vlastní pěst, je nyní vyšetřován kvůli nelegálnímu držení “nedovolených radioaktivních látek”.

Experti ve speciálních kombinézách odnášejí radioaktivní materiál v olověném kontejneru.

Experti ve speciálních kombinézách odnášejí radioaktivní materiál v olověném kontejneru.

Uran z Jáchymova

Město Oranienburg bylo součástí programu nukleární energie nacistického Německa. Firma Auergesellschaft se sídlem v Berlínem zde v roce 1938 postavila továrnu Auer-Glaswerke, která zabývala radioaktivními látkami a po okupaci československého pohraničí se stala jedním z hlavních zpracovatelů jáchymovského uranu a také Thoria. Její výzkumné centrum bylo pověřeno obohacováním uranu a zpracováním plutonia za účelem výroby jaderných zbraní. Konečným cílem bylo vytvořit atomovou bombu, kterou by nacisté použili proti Spojencům. Nebyl však dosud nalezen žádný hmotný důkaz o tom, zda se jim to podařilo.

Demontáž nacistického experimentálního jaderného zařízení v Haigerlochu, duben 1945

Demontáž nacistického experimentálního jaderného zařízení v Haigerlochu, duben 1945

Jaderné testy

Letos v únoru odtajněné dokumenty z Národního archivu ve Washingtonu naznačují, že nacistické Německo mohlo před koncem druhé světové války otestovat funkční atomovou bombu. Podle dokumentu, který získal německý deník Bild, bylo úkolem akademiků mezi roky 1944 a 1947 provádět „vyšetřování, výzkum, vývoj a následně v praxi využít německou atomovou bombu“. Z materiálů vyplývá, že Hitlerovi vědci selhali ve snaze dosáhnout průlomu v jaderných technologií – ale že zkouška funkční hlavice mohla být provedena už v roce 1944. Jako důkaz zpráva přináší svědectví německého zkušebního pilota Hanse Zinssera – raketový expert říká, že během zkušebního letu poblíž Ludwigslustu v roce 1944 zpozoroval hřibový mrak.

Existují důkazy o tajném nacistickém výzkumu zbraní, ale zatím neexistují žádné přesvědčivé důkazy o tom, že nacisté měli jaderné zbraně.

Existují důkazy o tajném nacistickém výzkumu zbraní, ale zatím neexistují žádné přesvědčivé důkazy o tom, že nacisté měli jaderné zbraně.

„Začátkem října 1944 jsem letěl 12-15 kilometrů od jaderné testovací stanice poblíž Ludwigslustu (jižně od Lübecku),“ popisuje pilot. Potom prý viděl mrak ve tvaru hřibu, v jehož okolí docházelo k rušení radiové komunikace. Mrak se podle něj táhl asi v délce 9 kilometrů a měl „zvláštní zbarvení“. Poté následovala tlaková vlna. O hodinu později pilot v jiném letadle k Ludwigslustu zpozoroval stejný jev. Podle jiných archivních dokumentů italský korespondent Luigi Romersa pozoroval stejný výbuch ze země a informoval o tom italského diktátora Benita Mussoliniho.

Berlínský historik Rainer Karlsch ve své knize Hitlerova bomba tvrdí, že němečtí vědci provedli před koncem války celkem tři testy nukleárních zbraní.

V důsledku těžkého bombardování za druhé světové války je Oranienburg "nejnebezpečnějším městem v Německu".

V důsledku těžkého bombardování za druhé světové války je Oranienburg „nejnebezpečnějším městem v Německu“.

Radioaktivní kontaminace

Podle tvrzení, jež předložil britský historik Antony Beevor, měl Stalin veliké přání zmocnit se výsledků nacistického jaderného programu. Z tohoto důvodu bylo město Oranienburg 15. března 1945, týden předtím, než padlo do rukou Rudé armády, vybombardováno letadly 8. letecké armády USAAF. Některé čtvrti Oranienburgu poblíž nádraží jsou proto dodnes zamořené extrémně vysokými hodnotami radioaktivního Thoria-232 a Radia-226.

Další články

Zavří­t reklamu