válkaČeskoslovenskoobjevy

Malaria Project – vojáky a nemocné používali jako pokusná morčata

Malaria Project – vojáky a nemocné používali jako pokusná morčata

Nová kniha Malaria Project autorky Karen Mastersonové přináší šokující fakta o supertajném americkém vládním projektu z čtyřicátých let minulého století. Ten měl za cíl vymýtit tuto zhoubnou nemoc. Ovšem testy probíhaly na nic netušících vojácích a pacientech.

Tomáš Chalupa 30. října 2014

Malaria Project, jak se tajný výzkumný program jmenoval, byl na stejné úrovni přísného utajení jako dnes již slavný Project Manhattan, což byla výroba atomové bomby. Celý rozsáhlý vládní aparát byl určen k tomu, aby akci udržel v naprosté tajnosti.

Autorka knihy Malaria Project Karen Masterson

Autorka knihy Malaria Project Karen Masterson

Vojákům, kteří se malárií nakazili v bojích v Tichomoří, byly odebrány vzorky krve a ty pak stříknuty nic netušícím pacientům z nejrůznějších ústavů. Šlo nejčastěji o syfilitiky, mentálně postižené a schizofreniky. Testování probíhalo také na samotných vojácích. Ti všichni sloužili jako testovací skupina.

Vojáci trpěli malárií, lék nebyl k dispozici

Vojáci trpěli malárií, lék nebyl k dispozici

Celý projekt probíhal celkem v devíti nemocnicích. Lidé zde nebyli léčeni, ale naopak jim byla malárie vpichována a následně co nejdéle udržována, aby s jejich krví mohly být prováděny lékařské experimenty. Podle Mastersonové byla navíc často zkoušena léčba, která nebyla účinná, byla bolestivá a trvale poškozovala tělesné orgány. „Někteří chlapci byli posíláni domů v hrozném stavu. Neustále se jim vracely silné záchvaty malárie, jejich těla byla zničená,“ říká Mastersonová. Při svém bádání nezaznamenala, že by následkem experimentů zemřel nějaký voják, ale deset procent nakažených mentálně postižených či jinak nemocných pacientů zemřelo.

Zlom přišel s invazí do severní Afriky

Zlom přišel s invazí do severní Afriky

Zlom v boji s malárií paradoxně nepřinesl tento nehumánní experiment, ale válečné štěstí. Američané se v bojích v severní Africe zmocnili léků, které vyvinuli Němci. Je nutné říct, že ti je získali ještě brutálnější formou. Měli k dispozici na jakékoliv lékařské experimenty miliony židů z koncentračních táborů. Léky byly poslány výzkumníkům z Malaria Projectu a brzy vznikl účinný lék proti malárii zvaný chlorochin.

Přenašeči malárie jsou komáři a moskyti

Přenašeči malárie jsou komáři a moskyti

Z dnešního pohledu jsou metody amerických lékařů zvrácené, ale jak přiznává sama Mastersonová, podobné věci by se měly posuzovat optikou tehdejší doby. Malárie byla smrtící nemoc rozšiřovaná komáry a decimovala americká vojska ve Středomoří a na tichomořském válčišti. Trpělo jí půl milionu vojáků. Ještě v roce 2012 malárie zabila 612 000 lidí po celém světě. Boj s malárií bylo zkrátka potřeba vyhrát za každou cenu.

Další články

Zavří­t reklamu