válkaČeskoslovenskoobjevy

Teroristické útoky byly v Evropě mnohem častější než dnes a není tomu tak dávno

Teroristické útoky byly v Evropě mnohem častější než dnes a není tomu tak dávno
Zdroj: wikipedia commons

Média jsou plná úvah o tom, jak terorismus zaplavil západní Evropu. Islámský stát a jeho džihadisté svými útoky vzbuzují pocit, že nic horšího v Evropě nikdy nebylo. Ovšem jak ukazuje statistika, v Evropě bylo, co se týče počtu teroristických útoků, mnohem hůř, a není tomu tak dávno.

Tomáš Chalupa 24. března 2016

Nejvíce teroristických útoků se v Evropě odehrálo mezi polovinou sedmdesátých a polovinou devadesátých let minulého století. V té době řádila v Irsku IRA a baskičtí separatisté ve Španělsku, Itálii pak sužovala levicová teroristická skupina Anni di piombo. Díky těmto skupinám byly nejrůznější teroristické útoky doslova na denním pořádku. Průměrný počet teroristických útoků činil v období 1975 – 1995 neuvěřitelných 400 ročně. Poté se však najednou číslo radikálně snížilo na 200 útoků za rok. Ovšem třeba v roce 1979 se počet teroristických útoků vyšplhal na 1019. To dělalo tři incidenty za den!

Ovšem problémem současnosti je to, že při dnešních útocích umírá mnohem více lidí než dříve. Prvenství stále drží atentát na dopravní letadlo nad skotským Lockerbie, při kterém zemřelo 440 lidí, jinak se ale novodobé útoky s těmi z minulého století nedají srovnat. Například při útocích na vlakové nádraží v Madridu zemřelo 196 lidí a 1853 jich bylo zraněno. To je více než za jakýkoliv celý rok předtím. Útoky v Paříži měly jen o něco málo méně obětí. Takto by se dalo pokračovat dále. Výsledkem analýzy statistiky je fakt, že počet útoků sice není tak vysoký jako v nejkrvavějších evropských letech, ale tyto útoky mají na svědomí mnohem více obětí. Zkrátka situace je opravdu vážná.

Další články

Zavří­t reklamu