Tragické události se chlapec na fotce snažil čelit stejně odvážně jako dospělý voják.

Tragické události se chlapec na fotce snažil čelit stejně odvážně jako dospělý voják. | zdroj: vintag.es


Teror války vyjádřený jedním snímkem: Desetiletý chlapec jde pohřbít mrtvého bratra

TÉMATA: druhá světová válka | děti | japonsko

user-avatar

Simona Knotková

1. 06. 2018 | 07:00

Z roku 1945 pochází snímek desetiletého japonského chlapce, který jde pohřbít svého zesnulého bratra. Autorem silné válečné výpovědi je americký fotograf Joe O'Donnell.

Na konci války bylo Japonsko cílem četného bombardování. Tyto útoky vedly až k vypuštění dvou atomových bomb v srpnu 1945. Jednou z obětí leteckých útoků byl také malý chlapec, kterého na fotce O’Donnella vede k pohřební hranici jeho starší bratr. O příběhu za fotkou se později rozpovídal sám jeho autor.

"Viděl jsem procházet kolem asi desetiletého chlapce. Na zádech měl dítě. V Japonsku bylo tehdy běžné potkávat děti s malými bratry a sestrami na zádech, ale tento chlapec se prostě něčím lišil. Na nohách neměl boty, jeho tvář byla pevná. Hlavička dítěte na zádech padala dozadu, jako by spalo. Chlapec tam tak stál asi pět nebo deset minut. Po chvíli k němu přišli muži v bílých maskách a dítě si vzali. Chytili ho za ruce a nožičky a hodili do ohně. Chlapec tam pořád stál bez jakéhokoliv pohnutí a zíral do plamenů. Kousal se spodního rtu tak silně, až mu z něj vytryskla krev. Jak slunce zapadalo, oheň byl stále slabší a slabší. Nakonec se chlapec otočil a tiše z místa odešel."

O jeho dalším osudu se fotograf už nedozvěděl.

user-avatar

Simona Knotková

1. 06. 2018 | 07:00

Zavří­t reklamu