Fenka Smokey byla válečnou hrdinkou a výbornou kamarádkou svého pána.

Fenka Smokey byla válečnou hrdinkou a výbornou kamarádkou svého pána. | zdroj: allthatisinteresting.com


Teriérka Smokey byla válečná hrdinka a první terapeutický pes

TÉMATA: zvířata | psi | druhá světová válka

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 01. 2020 | 09:00

Fenka jorkšírského teriéra Smokey se narodila někdy v roce 1943. Byl to malý tvoreček měřící na délku jen 18 cm a vážící necelé dvě kila. Přesto se Smokey stala válečnou hrdinkou.

V roce 1944 ji našel v jámě americký voják na Nové Guineji. Voják si napřed myslel, že patřila některému z Japonců, které právě vyhnali z oblasti, ale fenka nereagovala na japonské ani anglické povely, a tak ji vzal do tábora. Tam ji prohrál v kartách s poručíkem Willamem Wynnem z Clevelandu, který se stal jejím novým majitelem.

Po další dva roky Smokey doprovázela Wynna na mnoha bojištích v Pacifiku. Drsné bojové podmínky, nedostatek potravy, vysoké teploty ani vlhkost jí, zdálo se, nijak nevadily. Byla velmi odolná a optimistická. Spala ve stanu na kusu kartonu a živila se tím, co měl její pán, tedy většinou vojenskými příděly a konzervami. Přes všechny strázně nebyla ani jednou nemocná.

Smokey byla součástí 5. Letecké armády a zúčastnila se 12 bojových misí. Přežila desítky japonských náletů i divoký tajfun na Okinawě. Dokonce skočila z devíti metrů padákem, který byl vyroben speciálně pro ní. Dokonce se podílela na opravě přetržených kabelů na Filipínách, což ale znamenalo, že pouze doprovázela svého pána. I tak se jí i tato bojová mise zaznamenala v životopise.

Po válce se její fotka objevila v clevelandských novinách společně s jejím výjimečným příběhem. Netrvalo dlouho a Smokey se stala národní senzací. Wynne a Smokey putovali do Hollywoodu a následně na tour po celých Spojených státech, kde Smokey bavila obecenstvo svými kousky a schopnostmi. Mimo jiné uměla chodit po provaze se zavázanýma očima. Smokey  zemřela náhle 21. února roku 1957 ve věku 14 let. Wynne jí pochoval v krabici od nábojů v rezervaci Rocky River v Clevelandu.

Smokey byla statečná, svou přítomností povzbuzovala morálku ostatních a navštěvovala také zraněné, čímž plnila roli terapeutického psa. Díky jejímu příběhu se také rapidně zvýšil zájem o plemeno jorkšírských teriérů, kteří jsou oblíbení i dnes.  

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 01. 2020 | 09:00

Zavří­t reklamu