válkaČeskoslovenskoobjevy

Slavný teriér zabíjel v zákopech nejmenší a nejzákeřnější nepřátele – KRYSY!

Slavný teriér zabíjel v zákopech nejmenší a nejzákeřnější nepřátele – KRYSY!
Zdroj: Wikicommons

Zákopy byly za první světové války plné krys. Vojáci, kterým přítomnost zákeřných tvorů roznášejících nemoci vadila, proti nim nasadili čtyřnohé bojovníky – teriéry.

Tomáš Chalupa 4. září 2014

Kdo neviděl stovky krys dorůstajících občas velikosti kočky, těžko uvěří. Vzpomínky válečných veteránů z první světové války však mluví jasně. Krysy byly velkým problémem, skoro tak velkým jako samotný nepřítel.

Krysy v zákopech

Krysy v zákopech

Nejen mrtvoly, ale i zranění vojáci, kteří se nemohli sami bránit, byli napadeni krysami. Krysy v noci přebíhaly přes obličeje spících vojáků. Požíraly otevřené konzervy, oblečení, zkrátka vše, na co přišly. Vojáci se s nimi snažili bojovat, jak uměli. Stříleli je a ubíjeli pažbami pušek. Brzy pochopili, že to je zcela marný boj. Jeden pár krys mohl mít za rok 900 potomků. Zákopy byly zamořené miliony krys.

„Bylo to strašné. Pod každým mrtvým tělem byly tři až pět krys. Pojídaly maso, začínaly na očích a na hlavě. Byly příšerně veliké, bušilo mi srdce, když jsem to poprvé viděl. V noci mi přebíhaly přes tvář. Pokud jsem někde nechal jídlo, do rána bylo pryč. V noci bylo prakticky stále slyšet kousání a pobíhání krys,“ vzpomínal při rozhovoru do novin v roce 1995 britský pěšák Richard Beasley.

Krysy v zákopech

Krysy v zákopech

Vojáci však přišli na nápad zapojit do boje čtyřnohé pomocníky. Kočky a teriéry. Zatímco kočka ale honila zpravidla jen jednu krysu, kterou následně sežrala, a pak dlouho odpočívala, teriéři byli mnohem účinnější. Nedělali přestávky na jídlo, zabíjeli krysy, dokud nějaké v jejich okolí byly. Nehráli si s nimi, jako to s oblibou dělaly kočky. Krysy také nedokázaly teriéra obklíčit a přemoci, jako se jim to občas podařilo s kočkami, které byly menší. Během čtvrt hodiny dokázal teriér zlikvidovat desítky krys.

Krysy u Němců

Krysy u Němců

Obliba chovu teriérů výrazně vzrostla právě po skončení první světové války. Také v tehdejším Československu začal jejich chov po válce nabírat obrátky. Například airdale teriéři se začali užívat i jako policejní psi. Šest let po válce byl u nás založen první Klub chovatelů teriérů. Dá se s nadsázkou říci, že současná velká obliba teriérů má své kořeny v blátivých zákopech první světové války.

Další články

Zavří­t reklamu